RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Na ulicy bez maseczek, ale z dystansem. Są też inne zmiany

Na ulicy można zdjąć maseczkę, ale należy zachować dystans do innych osób (fot. Shutterstock)
Na ulicy można zdjąć maseczkę, ale należy zachować dystans do innych osób (fot. Shutterstock)

Od dziś nie trzeba już nosić maseczek na zewnątrz, czyli m.in. na drogach i placach, promenadach, bulwarach. Należy jednak zachować bezpieczny dystans od drugiej osoby, co najmniej 1,5 m. Są też inne długo wyczekiwane zmiany. Czynne mogą być ogródki restauracyjne oraz więcej osób może jechać pociągiem, autobusem, tramwajem.

Maseczki na dworze. Minister zdrowia przekazał nowe informacje

Średnia siedmiodniowa nowych zakażeń spadła do ok 4 tys. przypadków – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak oznajmił, od kolejnej...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Rząd zniósł obowiązek noszenia maseczek rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii opublikowanym 6 maja w Dzienniku Ustaw. Przepis obowiązywać będzie od soboty 15 maja do 5 czerwca.

Wcześniej rząd zapowiadał, że jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15, możliwe będzie zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Jednak, gdy nie udaje się zachować wymaganego dystansu - 1,5 m odległości od drugiej osoby - trzeba ją nosić również na zewnątrz.

Kiedy trzeba założyć maseczkę?


Nadal jednak zakrywać usta i nos należy w środkach transportu publicznego, w samolotach, jak również na terenie nieruchomości wspólnych, np. na klatkach schodowych, w windach oraz w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba, chyba, że pracodawca postanowi inaczej.

Zakrywać usta należy w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, poczcie, jak również w kościołach w czasie mszy św. i nabożeństw. Natomiast bez maseczki można pozostawać w miejscach ogólnodostępnych, czyli na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych. Maseczek nie muszą zakładać kierujący środkiem transportu publicznego oraz motocykliści, którzy używają kasków ochronnych i osoby przewożone. Również dzieci do ukończenia 5. roku życia są nadal z tego obowiązku zwolnione.

Luzowanie obostrzeń we Włoszech. Za miesiąc w całym kraju biała strefa

W połowie czerwca, gdy co najmniej 30 mln Włochów, czyli połowa ludności, będzie już po pierwszej dawce szczepionki, w całym kraju może zostać...

zobacz więcej

Ogródki restauracyjne już czynne


Poluzowanie w gastronomii oraz w transporcie wynika z rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, które weszło w życie 8 maja br.

Zgodnie z nim, od soboty, 15 maja do 28 maja restauracje oraz lokale gastronomiczne mogą otworzyć dla klientów swoje ogródki na świeżym powietrzu. Klienci muszą jednak zajmować co drugi stolik i odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m, chyba że między stolikami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m licząc od powierzchni stolika.

źródło:

Zobacz więcej