RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Tezy krzywdzące wobec lekarzy i kadry punktu szczepień”. Sprostowanie fake newsa TVN

„Decyzję o szczepieniu ciężarnych” CSK MSWiA podejmuje „z największą rozwagą” (fot. U.Grabowsky/Photothek/Getty Images)
„Decyzję o szczepieniu ciężarnych” CSK MSWiA podejmuje „z największą rozwagą” (fot. U.Grabowsky/Photothek/Getty Images)

W dzisiejszym wydaniu „Faktów” TVN przekazano, jakoby w „wielu punktach szczepień” w tym w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym odmawiano szczepień kobietom w ciąży. Komercyjna telewizja dodała, iż „dyrekcja szpitala na Stadionie Narodowym w Warszawie zapewnia, że od 7 maja bez problemu już szczepi kobiety w ciąży”. Okazuje się, że informacje te są błędne. Sprostowanie w tej sprawie przekazał Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie.

Minister zdrowia o szczepieniach 16- i 17-latków. Podał datę

– Rozważamy możliwość dopuszczenia do szczepień przeciw COVID-19 osób w wielu 16 i 17 lat, prawdopodobnie dopuścimy to w przyszłym tygodniu....

zobacz więcej

DEMASKUJEMY FAKE NEWSY

„Dzisiejszy materiał przedstawiony w »Faktach« TVN przedstawia nieprawdziwe informacje odnośnie szczepienia kobiet ciężarnych. Szczepienia kobiet ciężarnych w punkcie szczepień na Stadionie Narodowym są realizowane od 4.05.21 r. a nie jak podała redakcja »Faktów« - od dziś.” – informuje w przekazanym portalowi tvp.info sprostowaniu rzeczniczka CSK MSWiA Iwona Sołtys.

W „Faktach” przedstawiono między innymi historię kobiety, której miano „odmówić szczepienia na Stadionie Narodowym w Warszawie”, ale której „się udało tylko dlatego, że była zacięta, zawzięta w tym temacie”. Chodziło o to, że bohaterka materiału dopiero podczas wizyty w punkcie szczepień telefonicznie poprosiła swojego ginekologa o stosowne zaświadczenie.

Jak wynika z informacji przekazanych przez Iwonę Sołtys, zaświadczenie takie jest wymagane od każdej ciężarnej pacjentki w drugim i trzecim trymestrze. Wynika to z rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.

„Szczepienia są realizowane u kobiet z udokumentowanym zaświadczeniem o byciu w 2. - 3. trymestrze ciąży, z dokumentem od lekarza ginekologa-położnika prowadzącego ciążę o braku przeciwskazań do szczepienia. Należy pamiętać, iż każdorazowo decyzja o zaszczepieniu Pacjentki jest kwestią indywidualną i decyzją oraz odpowiedzialnością lekarza kwalifikującego. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo naszych Pacjentów staramy się podejmować je z jak największą rozwagą” – podkreśla rzeczniczka CSK MSWiA.

„Tezy zawarte w dzisiejszych Faktach TVN uznajemy za krzywdzące wobec starań lekarzy i całej kadry punktu szczepień, która pracuje sumiennie i rzetelnie, a efektem jej pracy jest 200 tys. zaszczepionych w tej lokalizacji osób” – dodaje Iwona Sołtys.

-> M.in. o szczepieniach na „Narodowym” przeczytasz także tu: Trzaskowski sobie przypisał zasługi w walce z COVID-19. Niedzielski: Kłamstwo przeplatane megalomanią

źródło:
Zobacz więcej