RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Katastrofa w metrze. Wagony spadły na samochody, jest wiele ofiar

23 osoby zginęły, a ok. 70 zostało rannych po tym, jak w stolicy Meksyku częściowo zawalił się wiadukt metra, powodując upadek wagonów na jadące dołem samochody – poinformowały lokalne władze.

Prawie setka rannych, wielu zabitych. Kolejna katastrofa kolejowa

Co najmniej 11 osób zginęło, a około 100 zostało rannych, gdy w niedzielę na północ od Kairu wykoleił się pociąg pasażerski. Do katastrofy doszło w...

zobacz więcej

Do zdarzenia doszło ok. 22.20 (ok. godz. 5.20 we wtorek czasu polskiego), między stacjami Olivos i Tezonco w południowej części stolicy.

Nagrania emitowane przez meksykańskie media i na mediach społecznościowych pokazywały, że 20-metrowy wiadukt zawalił się na ulicę podczas przejazdu pociągu metra linii 12. Na zdjęciach widać, że część wagonów spadła na autobus i co najmniej dwa samochody.

Na miejscu tragedii pracują służby; przeszukują gruzowisko w poszukiwaniu ciał ofiar bądź rannych.

Burmistrz Meksyku Claudia Sheinbaum oznajmiła, że w wypadku zginęły 23 osoby. Dodała, że pod gruzami utknął samochód, a ratownicy szukają ocalałych. Na miejsce przyjechały dziesiątki ambulansów i radiowozów.

Według agencji EFE wiadukt został zbudowany podczas kadencji obecnego szefa MSZ Marcelo Ebrarda jako burmistrza Meksyku (2006-12). Jak notuje Associated Press, budowie linii 12 metra towarzyszyły „skargi i oskarżenia o nieprawidłowości”.

To nie pierwszy wypadek w metrze


Nie jest to pierwszy w tym roku śmiertelny wypadek w meksykańskim metrze. 9 stycznia pożar wybuchł na bocznicy metra w centrum stolicy, zabijając jedną osobę i powodując zatrucie dymem 30 innych. Organizacje obywatelskie krytykowały wcześniej kruchy stan infrastruktury i utrzymania systemu metra. Metro w mieście Meksyk należy do najczęściej używanych na świecie. Codziennie korzysta z niego ok. 6 mln mieszkańców.

źródło:
Zobacz więcej