RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Uroczystości rocznicowe Konstytucji 3 maja na stanowym Kapitolu w USA

Przed Kapitolem zatknięto polską flagę (fot. TT/Susan Bysiewicz)
Przed Kapitolem zatknięto polską flagę (fot. TT/Susan Bysiewicz)

W Hartford na stanowym Kapitolu w Connecticut w poniedziałek miały miejsce uroczystości w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uczestniczyli w nich m.in. członek Izby Reprezentantów USA Peter Tercyak i wicegubernator Susan Bysiewicz.

Viktor Orban do Mateusza Morawieckiego: Konstytucja 3 maja przełomowa dla Europy

Przyjęcie Konstytucji 3 maja to przełomowe wydarzenie nie tylko w historii państwa polskiego, ale także całej Europy – ocenił Wiktor Orban. Premier...

zobacz więcej

Kulminacją wydarzenia było podniesienie polskiej flagi na Kapitolu stanowym. Wzięli w nim udział przedstawiciele władz, społeczności Connecticut i reprezentacja Polonii.

W Connecticut z populacją około 3,5 mln mieszkańców, zgodnie z szacunkami 7,26 proc. ludności stanowią amerykańscy Polacy. Ich odsetek jest trzeci co do wielkości po stanach Wisconsin i Michigan.

– Jestem bardzo dumny, że mogę reprezentować bogatą polską kulturę w New Britain na Kapitolu stanowym. (...) To zaszczyt gościć po raz 30. coroczne obchody święta konstytucji RP i jestem zaszczycony, że możemy upamiętniać ten dzień przez wiele kolejnych lat – powiedział w swym wystąpieniu Tercyak.

Do zgromadzonych zwróciła się także wicegubernator. Przypomniała o wartościach jakie wnosiła Konstytucja 3 maja. Zaznaczyła, że jej dziadkowie przybyli do Stanów Zjednoczonych w latach dwudziestych minionego wieku i wyraziła dumę z swego pochodzenia.

– Obchodząc po raz 30. polskie święto Konstytucji na Kapitolu stanowym Connecticut, świętujemy nieoceniony wkład, jaki polscy Amerykanie wnieśli do naszego społeczeństwa i stanu. Począwszy od najmłodszych lat, moja rodzina wpajała mi etykę ciężkiej pracy i dzieliła się ze mną zwyczajami, tradycjami i bogatą historią moich dziadków, którzy wyemigrowali do Connecticut z Polski. Dziś i każdego dnia upewniajmy się, że historia Polski jest pamiętana i zachowana dla przyszłych pokoleń – wzywała gubernator.

Święto 3 maja. Życzenia płyną do Polski z całego świata

Depesze gratulacyjne z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja spływają do Pałacu Prezydenckiego już od kilku dni. Życzenia przekazali...

zobacz więcej

Święto Konstytucji


Bysiewicz odczytała także okolicznościową proklamację gubernatora Connecticut Neda Lemonta. Zwrócił on uwagę, że Konstytucja 3 maja wnosiła element politycznych równości, z bardziej demokratyczną monarchią konstytucyjną, ograniczającą siłę bogatych i chroniącą praw jednostki. Podkreślił także znaczenie jej reform w dzisiejszych czasach.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele ambasady RP w Waszyngtonie i konsulatu generalnego w Nowym Jorku. Organizatorzy z Connecticut zaznaczyli, że żaden inny amerykański stan nie świętuje tego wydarzenia na swoim Kapitolu.

Rocznicę świętowała również Polonia m.in. na nowojorskiej Long Island. List do zgromadzonej społeczności polsko-amerykańskiej przesłał minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Szef dyplomacji RP podkreślił w swym przesłaniu, że wsparcie i aktywna postawa polskich środowisk za granicą w realizacji polityki międzynarodowej oraz w dążeniu do budowania pozycji Polski są bezcenne. Nazwał Polonię i Polaków za granicą najważniejszym partnerem umożliwiającym kształtowanie pozytywnego wizerunku kraju i umacnianie jego wiarygodności w skali europejskiej i globalnej.

„Inspirację i siłę do przyszłych działań czerpiemy z przeszłości, z naszych korzeni, które nas trwale łączą. Zachęcam wszystkich państwa, moich Rodaków poza granicami kraju, do wspólnego świętowania oraz włączenia się w przygotowaną przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w mediach społecznościowych akcję pod nazwą Biało-Czerwona łączy (United under Polish Flag). Mam nadzieję że nakładka #Białoczerwonałączy i #UnitedunderPolishFlag - pokaże siłę Polonii i Polaków na świecie” – pisał Rau.

źródło:
Zobacz więcej