RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent Duda: Szczególnie dziękuję naszym Przyjaciołom

Prezydenci Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy gościli w Polsce (fot. PAP/Leszek Szymański)
Prezydenci Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy gościli w Polsce (fot. PAP/Leszek Szymański)

Prezydent Andrzej Duda podziękował tym, którzy wzięli udział w poniedziałkowych obchodach uchwalenia konstytucji 3 maja. Na Twitterze zwrócił się także do zagranicznych gości.

„Konstytucja 3 maja stanowiła jeden z milowych kroków w dziejach naszego państwa”

Konstytucja 3 Maja stanowiła jeden z milowych kroków w dziejach naszego państwa, na równi w szeregu z przyjęciem chrześcijaństwa, powstaniem sejmu...

zobacz więcej

„Jeszcze raz dziękuję Wszystkim, którzy dziś – 3 maja 2021 roku, godnie uczcili z nami 230. rocznicę uchwalenia przez Sejm Wielki Ustawy Rządowej – Konstytucji Rzeczypospolitej. Szczególnie dziękuję naszym Przyjaciołom – Prezydentom Estonii, Łotwy, Litwy i Ukrainy i ich delegacjom” – napisał prezydent na Twitterze w poniedziałek wieczorem.

Obchody odbyły się na Zamku Królewskim w Warszawie. Andrzej Duda wskazał, że obywatele Europy Środkowowschodniej pamiętają, że wolni mogą być tylko razem. – My, Polacy, Litwini, Ukraińcy, Łotysze, Estończycy, zdajemy sobie sprawę, że tylko jednocześnie możemy żyć we własnych suwerennych ojczyznach i korzystać ze swobód właściwych krajom nowoczesnej, demokratycznej Europy – powiedział.

Aspiracje Białorusinów


Prezydent podkreślił, że to wielkie pragnienie podzielają Białorusini. – Zgodnie uznajemy, że mają oni prawo, aby ich wolnościowe i europejskie aspiracje uzyskały jak najszybciej realny kształt – dodał.

W uroczystości uczestniczyli prezydenci pięciu państw Europy Środkowej. Oprócz prezydenta Andrzeja Dudy obecni byli przywódcy: Litwy Gitanas Nauseda, Łotwy Egils Levits, Estonii Kersti Kaljulaid i Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Prezydenci podpisali wspólną deklarację w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Wyrazili w niej przekonanie, że „pomyślność naszego wspólnego dziedzictwa i wspólnego domu, zakorzenionych w cywilizacji europejskiej, wymaga, aby właśnie tak jak dom, Europa była budowana na fundamencie podstawowych wartości i zasad”.

„Są nimi bez wątpienia: wolność, suwerenność, integralność terytorialna, demokracja, rządy prawa, równość i solidarność” – oświadczyli liderzy państw regionu.

Konstytucja 3 maja uchwalona w 1791 r. regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą w Europie i drugą na świecie, po konstytucji amerykańskiej, spisaną ustawą zasadniczą. Zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, znacząco ograniczyła demokrację szlachecką i częściowo zrównała prawa mieszczan i szlachty. Zawarte w niej zapisy stawiały chłopów pod ochroną państwa. Konstytucja zniosła również zasadę „liberum veto”, uznawaną za jedną z największych wad demokracji szlacheckiej w Polsce.

źródło:
Zobacz więcej