RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

UOKiK: Nieprawidłowości w co piątej placówce handlującej kosmetykami

Inspekcja Handlowa sprawdziła między innymi produkty do pielęgnacji ciała(fot. Shutterstock/Matej Kastelic)
Inspekcja Handlowa sprawdziła między innymi produkty do pielęgnacji ciała(fot. Shutterstock/Matej Kastelic)

W 2020 r. Inspekcja Handlowa zweryfikowała ponad 950 partii kosmetyków w 220 sklepach i 22 hurtowniach. Nieprawidłowości wykryto w co piątej placówce handlowej – poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

60 mln zł kary dla Biedronki. UOKiK: Sieć wprowadzała w błąd

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył ponad 60 mln zł kary na właściciela sklepów Biedronka, spółkę Jeronimo Martins Polska. Firma wprowadzała...

zobacz więcej

Łącznie kontrolą objęto 242 przedsiębiorców, nieprawidłowości stwierdzono u 48, w tym w 42 sklepach detalicznych i sześciu hurtowniach.

Jak poinformował prezes UOKiK Tomasz Chróstny, Inspekcja Handlowa sprawdziła m.in. produkty do pielęgnacji ciała, włosów i inne kosmetyki.

„Błędnie oznakowany był co 10. kontrolowany produkt. Np. na etykiecie nie miał wykazu składników lub niewłaściwie o nim informował. Producenci często źle nazwali składniki, to niezgodnie z nazwami przyjętymi w międzynarodowym nazewnictwie składników kosmetycznych, które powinny być podawane w porządku malejącym zgodnie z ich zawartością procentową” – powiedział cytowany w komunikacie Chróstny.

Reklama nie zna granic


Jak ocenił szef UOKiK, zachęty do kupna produktu i próby wyróżnienia go za wszelką cenę nie znają dziś granic.

Zobacz także: GUS poda dane o bezrobociu w marcu. Ekspert: Spadek w kolejnych miesiącach

„Zweryfikowano deklaracje marketingowe produktów, czyli czy informacja producenta typu lśniące włosy ma pokrycie w dokumentacji i odpowiednich badaniach. Gdy producent deklaruje, że jego produkt ma właściwości nawilżające czy rozjaśniające, musi to mieć potwierdzenie w stosownej dokumentacji” – stwierdził.

Rosyjski urząd antymonopolowy nałożył 12 mln dolarów kary na Apple

Rosyjska Federalna Służba Antymonopolowa (FAS) nałożyła we wtorek 12 mln dolarów kary na amerykańską firmę Apple za nadużywanie monopolistycznej...

zobacz więcej

Inspekcja Handlowa sprawdziła też, czy w oznakowaniu kosmetyków na polskim rynku występują niedozwolone do stosowania w kosmetykach substancje, takie jak antybiotyki, atropina, benzen czy chlor. W tym zakresie nieprawidłowości nie stwierdzono.

„Wszystkie stwierdzone nieprawidłowości dały podstawę do wydania łącznie 11 decyzji nakładających kary pieniężne. Inspektorzy skierowali 82 pisma do dostawców lub producentów kwestionowanych produktów, w których wskazali nieprawidłowości” – wskazał Chróstny.

Jak podał UOKiK, przekazano również 20 informacji o nieprawidłowościach do właściwych stacji sanitarno–epidemiologicznych.

źródło:

Zobacz więcej