RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Wielki syn małego miasta”. Mieszkańcy stawiają pomnik byłemu piłkarzowi

Ole Gunnar Solskjaer to były piłkarz, trener Manchesteru United (fot. PAP/EPA)
Ole Gunnar Solskjaer to były piłkarz, trener Manchesteru United (fot. PAP/EPA)

Obecny trener i były piłkarz Manchesteru United Norweg Ole Gunnar Solskjaer zostanie uhonorowany pomnikiem w swoim rodzinnym mieście Kristiansund.

Najlepszy w całej lidze. Duże wyróżnienie dla reprezentanta Polski

Cztery mecze, cztery gole i jedna asysta. Takiego bilansu nie powstydziłby się sam Robert Lewandowski. Taką skutecznością w silnej lidze rosyjskiej...

zobacz więcej

Kristiansund liczy zaledwie 24 tysięcy mieszkańców i dlatego lokalny dziennik „Tidens Krav” zatytułował swoją wiadomość: „Wielki syn małego miasta otrzyma swój pomnik”.

– Nie sądziłem, że spotka mnie aż taki honor. Czuję się zaskoczony i wzruszony – powiedział znany ze skromności Solskjaer.

W mediach przypomniano, że nie jest to jego pierwsze wyróżnienie, bo w listopadzie 2007 roku, kilka tygodni po zakończeniu kariery, został pasowany na rycerza pierwszej klasy orderu Świętego Olava przez króla Norwegii Haralda V za wybitne zasługi dla ojczyzny.

– Znają go wszyscy na całym świecie, a swoimi osiągnięciami, zwłaszcza jako wspaniały napastnik Manchesteru nazywany z racji swoich bramek „zabójcą o twarzy dziecka”, wpisał Kristiansund na mapę globu. Jego pomnik będzie z pewnością atrakcją turystyczną – skomentował inicjator budowy postumentu, którego koszt wyniósł 120 tysięcy euro, lokalny biznesmen Ole Toender.

Autorem pomnika jest znany norweski rzeźbiarz Tore Bjoern Skjoelsvik.

48-letni dzisiaj Solskjaer zaczynał karierę w lokalnym Clausenengen, skąd w 1994 roku przeszedł do Molde, a półtora później do Manchesteru United, w którym grał do 2007 roku. Od grudnia 2018 jest trenerem tego klubu. W reprezentacji Norwegii w latach 1996-2007 rozegrał 67 spotkań, strzelając 23 bramki.

źródło:

Zobacz więcej