RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Morawiecki we francuskiej gazecie zapowiada „nowy ład w podatkach w UE”

Premier zaapelował o sprawiedliwy system podatkowy (fot. Krystian Maj/KPRM)
Premier zaapelował o sprawiedliwy system podatkowy (fot. Krystian Maj/KPRM)

Pandemia zadłużenia w Europie Zachodniej znacząco zmieniła sytuację i coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę z potrzeby zbudowania nowego globalnego ładu fiskalnego – pisze premier Mateusz Morawiecki we francuskim dzienniku „L’Opinion” w piątek.

Morawiecki: Zmniejszenie luki VAT powinno stać się jednym z priorytetów UE

Państwa na całym świecie tracą setki miliardów dolarów rocznie na skutek nadużyć podatkowych – pisze premier Mateusz Morawiecki w tekście...

zobacz więcej

„Rozpoczynamy debatę o międzynarodowych podatkach, o tym, czy korporacje powinny płacić podatki tam, gdzie generują przychody. Rozmawiamy o tym, czy to fair, że w niektórych krajach Unii można nie płacić podatków w ogóle. Tych tematów do tej pory nie traktowano na serio. Pandemia długu w Europie Zachodniej zmieniła podejście do tego tematu” – pisze premier  Mateusz Morawiecki.

Ograniczyć raje podatkowe


Szef polskiego rządu podkreśla, że: „mamy problem międzynarodowej optymalizacji podatkowej. Komisja Europejska w 2020 r. przegrała w sądzie i Apple nie musi płacić Irlandii 13 mld zaległych podatkówsądy, nawet te europejskie, nie zawsze postępują zgodnie z duchem sprawiedliwości”.

„Ograniczenie rajów podatkowych to również nowoczesna polityka przemysłowa, gdyż zamykanie możliwości wytransferowania środków z firm za granicę naturalnie zwiększa poziom prywatnych inwestycji” – stwierdza szef rządu.

Polski przykład

KE nie pozostawia złudzeń: Wysoka wiarygodność i niskie ryzyko budżetowe Polski

Ta tabelka z Komisji Europejskiej niech wszystkim rzeczywiście zapadnie w pamięć – mówił z dumą na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki....

zobacz więcej

Polski premier opisuje historię reform podatkowych w Polsce od czasu przywileju koszyckiego w 1374 r. aż po XXI w., wskazując na ograniczanie luki VAT i CIT jako „nowej odsłony ruchu egzekucyjnego, który dąży do wzmocnienia państwa”.

„Elity polityczne Rzeczypospolitej zaniechały reform, gdy był ku temu czas. Blokada polskich reform podatkowych była uważana za rzecz o strategicznym znaczeniu na polu polityki europejskiej na dworach pruskim i rosyjskim. Władcy tych krajów dali temu wyraz w traktacie poczdamskim, gdzie słabość polskich rządów uznana została za gwarancję interesów naszych przyszłych zaborców. Dziś odbudowa wpływów podatkowych jest również drogą do trwałego odzyskania polskiej podmiotowości” – podkreśla premier.

„Uczciwy, prorozwojowy system podatkowy może przyspieszyć budowę polskiej klasy średniej i polskiego dobrobytu” – uważa premier Morawiecki.

Niesprawiedliwy system

Politico: Elita UE jest oczarowana Morawieckim

Portal Politico pisze o Mateuszu Morawieckim, z którym rozmawiał przed niedawnym szczytem Unii Europejskiej, że premier jest „akceptowalną twarzą...

zobacz więcej

Premier krytykuje legislację międzynarodową zezwalającą na funkcjonowanie rajów podatkowych: „Raje podatkowe służą poprawianiu wyników korporacji, ale są sprzeczne z najbardziej elementarnymi zasadami sprawiedliwości, pozbawiając społeczności, w których globalne firmy zarabiają, słusznie należnych im podatków.”

Czy to sprawiedliwe, że skromna rodzina prowadząca sklepik na osiedlu płaci podatki, a globalny koncern z sektora nowych technologii nie? Prawnicy podatkowi zajmujący się optymalizacją podatkową i cenami transferowymi mogliby napisać prawdziwą historię polskiej transformacji. Byłaby inna od obiegowych opinii” – pisze szef polskiego rządu.

 Afera Lux Leaks była momentem zwrotnym w walce z rajami podatkowymi w Europie. Zrozumienie problemu walki z luką VAT wzrosło również dzięki staraniom polskiego rządu. Polska głośno woła w Brukseli, domagając się sprawiedliwego systemu podatkowego VAT, ale też CIT. Mówimy o tym od 2015 r., a nie tylko wtedy, kiedy wybuchają kolejne afery” – podsumowuje premier Morawiecki.

Artykuł ukazał się w weekendowym wydaniu dziennika „L’Opinion” w ramach projektu „Opowiadamy Polskę światu” realizowanego przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, KGHM Polska Miedź SA i Polskiej Agencji Prasowej.

źródło:

Zobacz więcej