RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nowe obostrzenia. Konferencja ministra zdrowia

Nowe obostrzenia od 26 kwietnia. Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że w środę odbędzie się konferencja prasowa rządu, na której przekazane zostaną informacje o nowych obostrzeniach, w tym dotyczących długiego weekendu majowego.

Narodowy Program Szczepień. „Pokonujemy kolejny krok w walce z pandemią”

Wyrazy uznania dla całej kadry zaangażowanej w realizację Narodowego Programu Szczepień! Dzięki Waszej pracy pokonujemy kolejny krok w walce z...

zobacz więcej

Nowe obostrzenia. Kiedy konferencja rządu?


Minister Niedzielski był gościem Radia ZET. Pytany o nowe obostrzenia (aktualne obowiązują do końca tego tygodnia – 25 kwietnia) mówił, że rząd analizuje, jakie decyzje podjąć. Wskazywał, że we wtorek i środę będą prowadzone konsultacje.

Przypomniał, że w środę odbędzie się posiedzenie rządowego zespołu zarządzania kryzysowego. – Wydaje się, że pójście w kierunku regionalizmu jest naturalną ścieżką – przekazał Niedzielski.

Pytany, kiedy rząd poinformuje społeczeństwo o nowych decyzjach dotyczących obostrzeń, mówił, że „prawdopodobnie w środę zakomunikujemy ostateczną wersję, co jeszcze zmieni się w tygodniu przedmajkówkowym”.

Minister mówił też o branżach otwieranych na początku. – Najważniejsze jest przywracanie edukacji. Absolutny priorytet. W całym kraju? Jeszcze jest dyskusja. Ja jestem zwolennikiem uwzględnienia różnic regionalnych. Na razie tylko klasy I-III – wskazał.

– Pewnie w pierwszej kolejności będą przywracane usługi: fryzjerzy, branża beauty, drobne usługi. A potem handel wielkopowierzchniowy i gdzieś w perspektywie pojawiają się hotele a na końcu restauracje, fitnessy – dodał Niedzielski. Rzecznik rządu Piotr Müller w „Kwadransie Politycznym” TVP1 poinformował, że po środowym posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego planowane jest przekazanie informacji na temat obostrzeń. – Decyzje będą podejmowane na podstawie danych, które spłyną we wtorek – dodał.

Dopytywany czy w kwietniu sklepy zostaną otwarte – obecnie zamknięte są wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 podobnie jak centra i galerie handlowe z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii – Müller zwrócił uwagę, że ograniczenia były wprowadzane wieloetapowo. – Nie wykluczam, że część z nich mogłaby być uruchomiona, albo usług na przykład w galeriach handlowych – dodał.

– Decyzje jutro na podstawie danych, które spłyną z dzisiejszego dnia – oświadczył rzecznik rządu.

źródło:
Zobacz więcej