RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zbliża się koniec chowu klatkowego w krajach UE

94 proc. Europejczyków uważa, że ochrona zwierząt jest ważna (fot. NurPhoto/Getty Images)
94 proc. Europejczyków uważa, że ochrona zwierząt jest ważna (fot. NurPhoto/Getty Images)

Zakaz chowu zwierząt gospodarskich w klatkach ma poparcie polityków, naukowców, a nawet producentów i sprzedawców. Ekonomiści zwracają jednak uwagę na problemy, jakie spowoduje – informuje „Rzeczpospolita”.

Idzie drożyzna. Czy sieci handlowe przerzucą płacony podatek na klientów?

Konsumenci powinni się przygotować na duży wzrost cen. Zarówno z powodu nowych podatków, jak i światowej drożyzny – informuje piątkowa...

zobacz więcej

Gazeta zwraca uwagę, że w całej Unii setki milionów zwierząt hodowlanych przez całe życie uwięzionych jest w małych klatkach.

„To nie tylko kury nioski, ale i króliki, świnie, przepiórki, kaczki i gęsi. Tymczasem aż 94 proc. mieszkańców Europy uważa, że ochrona dobrostanu zwierząt hodowlanych jest ważna, a 82 proc. wskazuje, że zwierzęta te trzeba lepiej chronić” – wskazuje „Rzeczpospolita”.

Dlatego – jak przypomniano – w 2018 r. ruszyła zapoczątkowana przez fundację Compassion in World Farming Europejska Inicjatywa Obywatelska „Koniec epoki klatkowej”.

„Fundacja wraz ze swoim polskim oddziałem i 170 organizacjami z całej Europy zebrała już niemal 1,4 mln podpisów i złożyła w Komisji Europejskiej. W Parlamencie Europejskim odbyło się już publiczne wysłuchanie przedstawicieli inicjatywy. Poprzedza ono ostateczną decyzję KE w sprawie europejskiego zakazu chowu klatkowego” – informuje „Rz”.

Alternatywne metody hodowli


Dziennik zauważa, że inicjatywa została dobrze przyjęta. „Mamy wiele funduszy unijnych, które można wykorzystać na odchodzenie od chowu klatkowego na rzecz alternatywnych metod hodowli. Jest pełne poparcie Komisji dla takiej transformacji” – zadeklarował cytowany przez „Rzeczpospolitą” Janusz Wojciechowski, unijny komisarz UE ds. rolnictwa.

Przeczytaj też: Sprzedaż roślinnych zamienników mięsa podwoiła się w rok

Wegańskie jajka coraz bliżej. Prace nad ich stworzeniem dobiegają końca

Rosnąca popularność diety roślinnej skłania producentów żywności do kreowania kolejnych roślinnych alternatyw dla produktów pochodzenia...

zobacz więcej

„Chcielibyśmy zobaczyć taki zakaz od 2027 r. To decyzja, która zrewolucjonizuje polskie i europejskie rolnictwo” – mówi „Rz” Małgorzata Szadkowska, prezes Compassion Polska.

„Wiemy, że bezklatkowe systemy hodowli są możliwe do wprowadzenia, są opłacalne i co więcej, z dobrym skutkiem stosowane już w wielu krajach w Europie” – dodaje.

„Tych zmian nie unikniemy” – uważa Jakub Olipra, ekonomista Banku Credit Agricole Polska. „Ale one będą miały konsekwencje finansowe” – dodaje.

Przekonuje, że w swoich wyborach zakupowych konsumenci kierują się głównie ceną.

„Zakaz chowu klatkowego oznacza wyższe koszty produkcji, co przełoży się na ceny na półkach sklepowych” – mówi Jakub Olipra. Np. jaja z wolnego wybiegu są droższe niż jaja z chowu klatkowego o ponad 30 proc.

Piechociński sceptyczny


Sceptyczny wobec całej idei jest były wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński: „Zakaz może oznaczać spadek produkcji żywności w Unii i wzrost importu z krajów, które nie przejmują się tak losem zwierząt” – mówi „Rzeczpospolitej”.

źródło:

Zobacz więcej