RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rośnie liczba cudzoziemców zatrudnionych w Polsce

Rośnie liczba obcokrajowców zatrudnionych w Polsce (fot. K.Serewis/SOPA/LightRocket/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)
Rośnie liczba obcokrajowców zatrudnionych w Polsce (fot. K.Serewis/SOPA/LightRocket/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Przez rok kryzysu wywołanego COVID-19 przybyło aż 100 tys. pracowników z zagranicy. Na podstawie najnowszych danych łącznie pracuje ich w naszym kraju już 766 tys. osób – informuje „Rzeczpospolita”.

Zatrudnianie cudzoziemca w Polsce. Co trzeba wiedzieć?

Legalna praca cudzoziemca (spoza Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii) w Polsce wymaga od niego legalnego pobytu, a...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Gazeta podaje, że z ostatnich danych ZUS wynika, że praktycznie przez cały czas trwania pandemii koronawirusa liczba cudzoziemców zatrudnionych w Polsce systematycznie rośnie. Jak wskazano, duży wzrost liczby takich pracowników w Polsce w dwóch ostatnich kwartałach 2020 r. był wynikiem odblokowania granic po okresie pierwszego lockdownu.

W grudniu 2020 r. w ZUS było zarejestrowanych 725 173 obcokrajowców, co oznaczało wzrost o 11,3 proc. w stosunku do grudnia poprzedniego roku. W tej liczbie 59,4 proc. cudzoziemców było pracownikami, 3 proc. prowadziło działalność gospodarczą, a pozostali byli objęci innymi formami zatrudnienia, np. na zleceniu czy w formie pracy tymczasowej.

„Rz” zwraca uwagę, że największą grupę obcokrajowców, bo aż 73,4 proc., stanowili obywatele Ukrainy. W grudniu 2020 r. liczba takich pracowników zatrudnionych legalnie w Polsce wyniosła 532 503 osoby, oznacza to, że było ich o 11,1 proc. więcej niż na koniec 2019 r.

Zobacz także: Wzrost liczby cudzoziemców z zezwoleniem na pobyt długoterminowy w Polsce


Cudzoziemcy z wizami humanitarnymi mogą ubiegać się o zezwolenia na pracę

Dzięki zmianie przepisów cudzoziemcy przebywający w Polsce na podstawie tzw. wiz humanitarnych mogą już ubiegać się o zezwolenia na pracę –...

zobacz więcej

„To jednak nie koniec wzrostów, które od początku tego roku nabrały jeszcze szybszego tempa. Według najnowszych danych za marzec tego roku w systemie ubezpieczeń społecznych figuruje obecnie aż 766 tys. cudzoziemców. Wynika z tego, że tylko przez pierwsze trzy miesiące tego roku przybyło nad Wisłą 40 tys. legalnie zatrudnionych cudzoziemców. Łącznie, licząc rok do roku, jest ich obecnie 100 tys. więcej niż w marcu 2020 r., gdy zaczynał się kryzys gospodarczy wywołany przez pandemię koronawirusa” – podkreśla „Rz”.

Gazeta informuje, że jednocześnie w całym systemie ubezpieczeń społecznych przybyło w tym czasie tylko 51 tys. ubezpieczonych i w marcu było ich łącznie 15,52 mln osób. Odliczając wzrost liczby cudzoziemców, można przyjąć, że liczba ubezpieczonych zmalała o 50 tys. osób.

Zobacz także: Obcokrajowcy zakładają rodziny i prowadzą biznesy w Polsce


źródło:

Zobacz więcej