RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Komisja Europejska podaruje testy i rozliczy z ich wykorzystania

KE podpisała umowę na zakup ponad 20 mln szybkich testów antygenowych (fot. PAP/EPA/R.YONGRIT)
KE podpisała umowę na zakup ponad 20 mln szybkich testów antygenowych (fot. PAP/EPA/R.YONGRIT)

KE przekaże krajom członkowskim w formie darowizny 20 mln testów antygenowych. Beneficjenci będą musieli złożyć sprawozdanie ze sposobu ich wykorzystania, a KE – jeśli stwierdzi nieprawidłowości – będzie mogła domagać się ich zwrotu lub zapłaty odszkodowania – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czechy już nie chcą szczepionki Sputnik V

Czeski rząd zrezygnował z rozmów z Rosją na temat zakupu szczepionki na koronawirusa Sputnik V – poinformował wicepremier i minister spraw...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Jak podaje gazeta, informacje te wynikają z przygotowanego przez resort zdrowia projektu uchwały Rady Ministrów w sprawie przyjęcia darowizny szybkich testów do diagnostyki COVID-19 opublikowanego w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych.

„DGP” informuje, że Komisja Europejska podpisała z dwoma producentami umowę ramową na zakup ponad 20 mln szybkich testów antygenowych, na podstawie, której udostępnione zostaną one państwom Unii Europejskiej w formie darowizny. Mają zostać przekazane na podstawie dwóch umów, oddzielnie w odniesieniu do dostawy od danego producenta.

„Jak wynika z projektów tych umów, obdarowane kraje będą musiały składać sprawozdania z faktycznego wykorzystania testów i raportować stopień ich wykorzystania do KE. Co istotne, należy je wykorzystać w terminie sześciu miesięcy” – podaje „DGP”.

Zobacz także: Nowe zasady wjazdu na Słowację. Dotyczą także Polski

WHO: Sytuacja pandemiczna na świecie jest bardzo zła

Liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem na świecie jest teraz najwyższa od początku pandemii – informuje Światowa Organizacja Zdrowia....

zobacz więcej

Dziennik informuje, że zawierając umowy, państwa zobowiązują się m.in. do nieprzekazywania testów innym podmiotom, które nie są ostatecznymi odbiorcami, chyba że taka darowizna zostanie wyraźnie zatwierdzona przez KE. Komisja może sprawdzić prawidłowe użytkowanie testów i wypełnienie zobowiązań wynikających z umowy.

Takie kontrole będą przeprowadzane po powiadomieniu państwa członkowskiego.

Zobacz także: Kiedy odmrażanie gospodarki? Premier podał możliwy termin 

„KE może także domagać się zwrotu testów lub żądać odszkodowania, jeżeli dostrzeże istotne błędy, nieprawidłowości lub nadużycia finansowe. Kwota rekompensaty będzie wówczas proporcjonalna do wagi i czasu stwierdzonych nieprawidłowości” – podkreślono.

źródło:

Zobacz więcej