RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zmiany poparcia na podium. PiS na czele, kto na drugim miejscu? [SONDAŻ]

Sondaż parlamentarny – kto wygrałby wybory do Sejmu? (fot. PAP/Rafał Guz)
Sondaż parlamentarny – kto wygrałby wybory do Sejmu? (fot. PAP/Rafał Guz)

Gdyby wybory odbyły się w kwietniu, PiS uzyskałoby 32 proc. poparcia wśród osób deklarujących udział w głosowaniu - wynika z sondażu CBOS. Na drugim miejscu znalazła się Polska 2050 Szymona Hołowni, a podium zamyka KO.

Duże zmiany poparcia na podium. Kto wygrałby wybory parlamentarne? [SONDAŻ]

Prawo i Sprawiedliwość na czele najnowszego sondażu. Partia rządząca traci w nim jednak większość w Sejmie. Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w...

zobacz więcej

Według CBOS nadal najbardziej popularnym ugrupowaniem wśród osób deklarujących swój pewny udział w hipotetycznych wyborach pozostaje Prawo i Sprawiedliwość wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem. Na rządzącą koalicję zamierza głosować 32 proc. uprawnionych.

Notowania koalicji rządzącej od października ubiegłego roku, od momentu załamania notowań, zmieniały się nieznacznie i oscylowały na poziomie około jednej trzeciej wskazań. Od stycznia, choć bardzo minimalnie, notowania PiS się obniżają - podkreśla CBOS.

Piąty miesiąc z rzędu drugie miejsce rankingu CBOS zajmuje Polska 2050 Szymona Hołowni, którą popiera 16 proc. wyborców. CBOS zauważył, że choć w porównaniu z marcem partia Hołowni straciła tylko minimalnie, to w okresie dwóch miesięcy poparcie dla niej obniżyło się wyraźniej o 3 punkty procentowe.

Trzecie miejsce zajmuje Koalicja Obywatelska mająca wśród zdeklarowanych uczestników wyborów 14 proc. sympatyków. To o 3 punkty procentowe więcej niż przed miesiącem. CBOS zauważył, że to największa zmiana odnotowana w kwietniu.

Które ugrupowanie poza progiem wyborczym?


Blisko granicy wyborczego progu kształtuje się poparcie dla dwóch kolejnych ugrupowań - Lewicy oraz Konfederacji mających wśród potencjalnych uczestników wyborów po 5 proc. zwolenników. W porównaniu z marcem oba ugrupowania straciły, choć w nieco większym stopniu Konfederacja (spadek o 2 punkty procentowe) niż Lewica (spadek o 1 punkt).

Poniżej wyborczego progu (po 1 proc. głosów) znalazły się w tym miesiącu wyniki PSL-Koalicji Polskiej, która w porównaniu z marcem straciła, oraz Kukiz'15 (bez zmian).

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w kwietniu, frekwencja wyniosłaby 73 proc. To o trzy punkty procentowe mniej niż w marcu i lutym, ale tyle samo co w styczniu.

Badanie przeprowadzono w dniach 8-18 kwietnia w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej, imiennej próbie 1131 pełnoletnich osób, wylosowanej z rejestru PESEL.

Czytaj także: Sondaż. Ważna informacja ws. politycznego podium

źródło:

Zobacz więcej