RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Białoruski sąd zlikwidował polską szkołę. Dyrektorka w areszcie

Sąd rozpatrzył wniosek prokuratora Brześcia o likwidację szkoły (fot. Shutterstock)
Sąd rozpatrzył wniosek prokuratora Brześcia o likwidację szkoły (fot. Shutterstock)

Sąd gospodarczy obwodu brzeskiego podjął w poniedziałek decyzję o likwidacji Szkoły Polskiej w Brześciu – poinformował sąd. Dyrektorka szkoły Anna Paniszewa od 12 marca przebywa w areszcie.

Szkoła w Brześciu. Onet cytuje media Łukaszenki z pominięciem mediów niezależnych

Na portalu Onet pojawił się artykuł dotyczący sytuacji wokół szkoły w Brześciu. Jak zauważył wiceszef MSZ Marcin Przydacz, w tekście powołano się...

zobacz więcej

Sąd rozpatrzył wniosek prokuratora Brześcia o likwidację szkoły, złożony w związku z – jak twierdzono – „poważnym naruszeniem ustawodawstwa”, które szkodzi „państwowym i społecznym interesom”.

10 marca prokuratura w Brześciu wszczęła sprawę karną wobec tamtejszej działaczki polskiej i dyrektorki szkoły Anny Paniszewej. Sprawa dotyczy rzekomej „rehabilitacji nazizmu” oraz „wzniecania waśni narodowej i religijnej”. Zatrzymano ją oraz 43-letniego współzałożyciela szkoły.

„Nielegalna impreza masowa”


Wszczęcie postępowania biuro prasowe prokuratury obwodu brzeskiego ogłosiło w związku z – jak podano – wydarzeniem, zorganizowanym w pomieszczeniu wynajętym przez Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych i Szkołę Polską. Według prokuratury 28 lutego zorganizowano tam „nielegalną imprezę masową” z udziałem osób niepełnoletnich i młodzieży. Mińsk twierdzi, że doszło tam do „wychwalania Romualda Rajsa ps. Bury, odpowiedzialnego za rajdy na białoruskie wioski na Podlasiu w 1946 r. i śmierć cywili, w tym kobiet i dzieci”.

Uroczystości z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych


Organizatorzy i polska strona kategorycznie zaprzeczają. Tego dnia zorganizowano uroczystości z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych.

W marcu Białoruś wydaliła polskiego konsula z Brześcia za to, że wziął udział w tej uroczystości. W efekcie dyplomatycznej wymiany ciosów z Białorusi wydalono trzech polskich dyplomatów, a z Polski – trzech białoruskich.

źródło:

Zobacz więcej