RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szokujące zdjęcia Kopacz. Kidawa-Błońska broni koleżanki

Małgorzata Kidawa-Błońska i Ewa Kopacz (fot. PAP/Rafał Guz)
Małgorzata Kidawa-Błońska i Ewa Kopacz (fot. PAP/Rafał Guz)

W sieci krążą zdjęcia Ewy Kopacz zrobione w 2010 r. po katastrofie smoleńskiej. Na jednym z ujęć, do którego pozowała ówczesna minister zdrowia, można zobaczyć nosze i prawdopodobnie zwłoki w worku. – Ewa Kopacz była oparciem dla rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej. Podjęła się ciężkiej pracy – broni koleżanki z Platformy Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska. Głos w sprawie zabrali również m.in. Joanna Scheuring-Wielgus i były szef KPRM Tomasz Arabski.

Wassermann o zdjęciu Kopacz: Nie w pełni władz umysłowych albo cyniczna

Ewa Kopacz pozująca w prosektorium po katastrofie smoleńskiej? Takie zdjęcie zaprezentowane w dokumencie „Stan Zagrożenia” Ewy Stankiewicz obiegło...

zobacz więcej

W wyemitowanym przez TVP filmie dokumentalnym Ewy Stankiewicz pt. „Stan zagrożenia” opublikowano poruszające zdjęcia. Widać na nich Ewę Kopacz, ówczesną minister zdrowia, która była odpowiedzialna za identyfikacje ciał ofiar katastrofy smoleńskiej.

Na jednej z fotografii uąmiechnięta Kopacz pije kawę, na innym pozuje do zdjęcia, gdy obok widać nosze i być może zakryte ciało. Sprawa wywołała lawinę komentarzy, ale polityk wciąż nie odniosła się do sprawy.

– Ewa Kopacz kompletnie nie panowała nad tym, co się działo. Takie było wrażenie rodzin i ja również tak ją zapamiętałam z tamtych dni. W przerwie na papierosa powiedziała do mojej bratowej, że dobrze, gdybyśmy umieścili dla niej w internecie jakieś podziękowania, bo ona się strasznie męczy. To było w chwili, gdy mnie przesłuchiwali Rosjanie. Ta osoba nie dorosła do pełnienia jakiejkolwiek funkcji –  skomentowała w rozmowie z portalem tvp.info Małgorzata Wassermann.

Zobacz także: „Ewa Kopacz się dobrze bawiła w obliczu tragedii”. Komentarze

„Ewa Kopacz była oparciem dla rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej. Podjęła się ciężkiej pracy. Wykazała się empatią” – przekonuje jednak na Twitterze Małgorzata Kidawa-Błońska.

„W obliczu wielkiej tragedii nie było miejsca na politykę, ale na pomoc, co niektórym wciąż trudno zrozumieć” – dodaje.

Żukowska o zdjęciach Kopacz: Brak wrażliwości i wyczucia aż bije w oczy

Posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska skomentowała na platformie Twitter zaprezentowane w dokumencie „Stan Zagrożenia” Ewy Stankiewicz zdjęcia...

zobacz więcej

„Krótko: Ewa Kopacz, masz moje pełne wsparcie” – napisała Joanna Scheuring-Wielgus z Lewicy.

„TVP ujawniło zdjęcia Ewy Kopacz z prosektorium w Moskwie. Na obu zdjęciach uśmiechają się osoby stojące obok Kopacz. Kto zrobił te zdjęcia w Moskwie?” – pyta z kolei inny poseł opozycji, Maciej Gdula. „Gdzie były do tej pory? Dlaczego pojawiły się, gdy mamy napiętą sytuację na Ukrainie? Mamy prawo wiedzieć!” – podkreślał.

– Była bardzo dzielną kobietą, starającą się pomóc każdemu, komu mogła – powiedział także o Ewie Kopacz w rozmowie z Onetem Tomasz Arabski, w 2010 r. szef Kancelarii Premiera, który razem z ówczesną minister zdrowia był w moskiewskim prosektorium tuż po katastrofie smoleńskiej.

Zobacz także:  Jacek Świat: Przeszkód w wyjaśnieniu katastrofy smoleńskiej jest więcej, niż mi się wydawało

Przypomnijmy, że  Arabski został w 2019 r. skazany w procesie dotyczącym lotu do Smoleńska. Rok później Polskie Radio ujawniło część uzasadnienia w tej sprawie.

„Za udowodniony sąd uznał fakt, że Tomasz Arabski wiedział, że organizowany jest lot o statusie HEAD w dniu 10 kwietnia 2010 r. do Smoleńska, a także miał świadomość, że lotnisko Smoleńsk Siewiernyj było zamknięte, nie nadawało się do lądowania na nim samolotów pasażerskich i niedopuszczalne było zorganizowanie na to lotnisko lotu o statusie HEAD” – pisano.

Film „Stan zagrożenia” Ewy Stankiewicz będzie można ponownie obejrzeć na antenach Telewizji Polskiej. Emisja odbędzie się w poniedziałek w TVP Info o godz. 20.10. Po filmie – dyskusja z gośćmi. Informację przekazał prezes TVP Jacek Kurski.

źródło:
Zobacz więcej