RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent o powstańcach z warszawskiego getta: Walczyli do samego końca

Wybrali śmierć z bronią w ręku, nie godzili się na śmierć w obozach koncentracyjnych, w komorach gazowych; walczyli bohatersko, walczyli jak lwy, walczyli do samego końca – mówił prezydent Andrzej Duda w 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Syreny zawyły na 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie

Punktualnie w południe w Warszawie zawyły syreny na znak upamiętnienia 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. W stolicy rozpoczęły...

zobacz więcej

Prezydent wraz z pierwszą damą wzięli udział w uroczystości przed pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego, upamiętniających 78. rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie.

Prezydent po ceremonii mówił dziennikarzom, że powstanie to było pierwszym powstaniem miejskim w czasie II wojny światowej.

– To była walka do końca, oni nie mieli prawa do kapitulacji, on nie mogli się poddać, liczyć na to, że zostaną potraktowani jak jeńcy wojenni, objęci jakimikolwiek międzynarodowymi konwencjami. Wiedzieli o tym, że jakiekolwiek poddanie się hitlerowskim Niemcom oznacza dla nich śmierć – powiedział prezydent o uczestnikach powstania sprzed 78 lat.

Nie godzili się na śmierć w komorach gazowych


Jak podkreślił, oni „wybrali śmierć z bronią w ręku, nie godzili się na śmierć w obozach koncentracyjnych, nie godzili się na śmierć w komorach gazowych, chcieli walczyć do samego końca”.

Walczyli bohatersko, walczyli jak lwy, walczyli do samego końca ku bardzo często przerażeniu hitlerowskich żołnierzy, którzy myśleli, że wejdą do getta w dwóch oddziałach i stłumią jakiekolwiek bunty; a musieli w przerażeniu uciekać – mówił Duda.

– Bardzo często mówię: to było powstanie naszych, to byli nasi. Ktoś powie: nasi Żydzi. Nie, nasi po prostu – oświadczył prezydent.

źródło:
Zobacz więcej