RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Stan zagrożenia” Ewy Stankiewicz. Obejrzyj film ponownie w TVP

Film „Stan zagrożenia” Ewy Stankiewicz będzie można ponownie obejrzeć na antenach Telewizji Polskiej. Emisja odbędzie się w poniedziałek w TVP Info o godzinie 20.10. Po filmie – dyskusja z gośćmi. Informację przekazał prezes TVP Jacek Kurski.

„Stan zagrożenia” – premiera dokumentu Ewy Stankiewicz. Nowe fakty o katastrofie smoleńskiej

Już w niedzielę wieczorem premiera filmu dokumentalnego Ewy Stankiewicz „Stan zagrożenia”, opisującym kulisy narodowej tragedii pod Smoleńskiem z...

zobacz więcej

Film jest efektem 10 lat śledztwa dziennikarskiego; porządkuje fakty dotyczące tragedii, która wydarzyła się 10 kwietnia 2010 roku na lotnisku w Smoleńsku, nawiązuje także do najważniejszych projektów dla Polski, które realizował prezydent Lech Kaczyński i osoby udające się z nim do Katynia.

Reżyser filmu Ewa Stankiewicz podkreśla, że „Stan zagrożenia” to próba ujęcia problemu „w pigułce” w sposób zrozumiały również dla międzynarodowego widza. Podkreśla, że w dokumencie przedstawione zostaną dowody na wybuch w Tu-154M.

– Największym atutem tego filmu jest podanie źródeł informacji. To odpowiedź na potrzebę ustalenia i uporządkowania faktów w sytuacji intensywnych kampanii dezinformacji dotyczących tej tragedii. O Smoleńsku można powiedzieć wszystko i wszystkiemu zaprzeczyć, ale tutaj są poważne źródła potwierdzone instytucjami państwa polskiego – zaznacza.

Dokument nagradzany na świecie


Film został nagrodzony na 11 międzynarodowych festiwalach na świecie. W przygotowaniu jest książka i druga część dokumentu z materiałami, których źródłem są instytucje państwa polskiego. Znajdą się tam też niepublikowane wywiady z technikami obsługi samolotu tuż przed wylotem oraz ze świadkami inwigilacji osób, które według oficjalnych informacji popełniły samobójstwo.

Premiera filmu miała miejsce na antenach TVP w niedzielę. Prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski przekazał, że film zostanie powtórzony i będzie go można ponownie zobaczyć w TVP Info.

źródło:
Zobacz więcej