RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Syreny zawyły na 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie

Punktualnie w południe w Warszawie zawyły syreny na znak upamiętnienia 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. W stolicy rozpoczęły się też uroczystości związane ze zrywem. Trwa też akcja społeczno-edukacyjna „Żonkile”. Polega ona na rozdawaniu żółtych papierowych kwiatów, symbolizujących powstańczy zryw z kwietnia 1943 r.

„Żydzi poczuwali się do spełniania obowiązków wobec kraju, który uznawali za ojczyznę”

Często zupełnie nie zastanawiali się nad swoją tożsamością, bo za naturalne uznawali łączenie wyznania mojżeszowego, poczucie, że są Żydami, z...

zobacz więcej

W ramach obchodów przy Pomniku Bohaterów Getta zostały złożone wieńce. Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich odmówił kadisz w intencji poległych i zamordowanych. Po uroczystości przedstawiciele Towarzystwa Społeczno–Kulturalnego Żydów w Polsce, Muzeum Getta Warszawskiego i Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma przejdą w Marszu Pamięci Powstańców.

Odwiedzą Pomnik Bohaterów Getta – właz, Pomnik Żegoty, Płytę Szmula Zygielbojma przy ul. Lewartowskiego 6, Bunkier Anielewicza przy rogu ul. Miłej i Dubois, Umschlagplatz przy ul. Stawki 4/6. Zostaną złożone kwiaty przy tablicach pamięci Pawła Frenkla (ul. Muranowska 1 oraz Grzybowska 5A), przy Murze Getta, ul. Sienna 55 i przy Pomniku Ewakuacji Bojowników Getta Warszawskiego, ul. Prosta 51.

Zobacz także: 78 lat temu w getcie warszawskim wybuchło powstanie

teraz odtwarzane
Rocznica powstanie w getcie warszawskim

Wspomnienia z getta. „To jest nie do wyobrażenia ani wzrokiem, ani węchem” [WIDEO]

Getto jest nie do wyobrażenia sobie dzisiaj ani wzrokiem, ani węchem, żadnym czuciem, żadnymi zmysłami. To był zupełnie inny świat – wspomina Izaak...

zobacz więcej

19 kwietnia 1943 r. grupa około tysiąca słabo uzbrojonych członków żydowskich podziemnych formacji zbrojnych rozpoczęła walkę z Niemcami. Powstanie było pierwszym miejskim zbrojnym zrywem w okupowanej przez Niemców Europie, zakończyło się w połowie maja.

W walkach i egzekucjach zginęła większość bojowników, a pozostająca na terenie getta ludność została deportowana do obozów zagłady. Większość budynków z terenu getta została spalona.

Ostatnim akordem likwidacji „dzielnicy żydowskiej w Warszawie” było wysadzenie 16 maja 1943 r. z rozkazu Jürgena Stroopa Wielkiej Synagogi na ulicy Tłomackie.

źródło:
Zobacz więcej