RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Marny brukselski biurokrata”. Węgrzy oburzeni wypowiedzią Tuska

Donald Tusk (fot. M.Slodkowski/SOPA/LightRocket/Getty Images)
Donald Tusk (fot. M.Slodkowski/SOPA/LightRocket/Getty Images)

Przedstawiciele władz Węgier i tamtejsza prasa wyrażają oburzenie wypowiedzią szefa Europejskiej Partii Ludowej (EPL) Donalda Tuska na temat sytuacji pandemicznej w Polsce i na Węgrzech. Chodzi o wpis polityka, w którym ten stwierdził, że Węgry i Polska biją tragiczne rekordy w liczbie nowych zakażeń koronawirusem i zgonów na COVID-19. „Nieliberalne demokracje w działaniu. Obiecali mniej wolności, ale więcej bezpieczeństwa. Dotrzymali obietnicy, ale tylko pierwszą połowę” – stwierdził Tusk.

Były minister Tuska będzie sekretarzem w ratuszu Trzaskowskiego

Były minister skarbu w rządzie PO-PSL Włodzimierz Karpiński ma zostać nowym sekretarzem w warszawskim ratuszu – donosi Wirtualna Polska.

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Nic pan nie zrobił, aby powstrzymać wirusa, a teraz upolitycznia pan zgony, chociaż przedstawia się pan jako chrześcijański dyplomata” – oznajmiła wiceprzewodnicząca rządzącego Fideszu Katalin Novak, którą cytuje dziennik „Magyar Nemzet”.

Novak podkreśliła, że na Węgrzech zaszczepiono przeciw COVID-19 dwukrotnie większy odsetek ludności od średniej unijnej dzięki sprowadzeniu szczepionek spoza Unii Europejskiej.

Europoseł współrządzącej na Węgrzech Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej Gyoergy Hoelvenyi podkreślił, że na ofiary śmiertelne COVID-19 nie można patrzeć jak na część rozgrywki politycznej. I zapytał: – Co pan zrobił, by Europa dysponowała jak największą liczbą szczepionek?.

„Za swoją świetną pensję oczerni każdego”


Publicysta Zsolt Bayer oświadczył natomiast w Magyar Nemze, że Tusk „nie jest już ani Polakiem, ani patriotą, tylko marnym brukselskim biurokratą”.

„Za swoją świetną pensję oczerni każdego, będzie gorliwie asystować w każdym imperialnym draństwie i kłamać tak, jak mu przykażą, czy to z Brukseli, czy to z Berlina, czy to z Waszyngtonu” – napisał Bayer.

Czytaj także: „Trzymaliście mnie w areszcie 40 miesięcy”. Kibic Legii odpowiada Tuskowi

Dzienniki „Magyar Nemzet” i „Magyar Hirlap” przytaczają też czwartkowy tweet rzecznika rządu Węgier Zoltana Kovacsa, który napisał, że „zamiast rozliczyć instytucje UE ze spartaczenia zakupu szczepionek, Donald Tusk prowadzi partię (Helmuta) Kohla i (Wilfrieda) Martensa na manowce, brzmiąc jak lider liberałów”.

źródło:

Zobacz więcej