RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Mama 4 Plus”. Dla kogo i jak zdobyć świadczenie?

Dwa lata programu Mama 4 plus (fot. Shutterstock/Tania Kolinko)
Dwa lata programu Mama 4 plus (fot. Shutterstock/Tania Kolinko)

Rządowy program „Mama 4 Plus”, czyli rodzicielskie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pobiera w tej chwili ponad 54 tys. osób. – W 2020 r. przeznaczyliśmy na to 427 mln zł – mówi portalowi tvp.info Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy ZUS. Do tego dochodzą jeszcze wypłaty z KRUS. Rzecznik mówi, że boom na składanie wniosków nastąpił na początku działania programu, ale wciąż cieszy się on zainteresowaniem. Od początku z kasy ZUS wydano na niego 720 mln zł. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające wypłacane jest po osiągnięciu wieku emerytalnego – 60 lat w przypadku kobiet i 65 w przypadku mężczyzn.

CBOS: Polacy popierają program „Mama 4 Plus”

Ponad 60 proc. Polaków popiera rządowy program „Mama 4 Plus”, czyli emerytury dla kobiet, które urodziły i wychowały co najmniej czworo dzieci....

zobacz więcej

Program „Mama 4 Plus” wprowadzający rodzicielskie świadczenie uzupełniające ruszył 1 marca 2019 r. Świadczenie z ZUS pobiera 54 tys. osób.

W 2020 r. poszło na to 427 mln zł. – W pełnej wysokości świadczenie pobiera 35 proc. osób – mówi rzecznik ZUS. Reszta korzysta ze świadczenia dopełniającego, będącego uzupełnieniem do wysokości najniższej emerytury.

Świadczenie to przyznaje także Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Według Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynosi wypłacanych jest dzięki temu 2713 świadczeń.

Mama 4 Plus: wnioski wciąż można składać


Wnioski wciąż można składać. Świadczenie wynosi tyle, ile najniższa emerytura, czyli 1250,88 zł, o ile zostanie przyznane w całości. Jeśli ktoś pobiera emeryturę lub rentę mniejszą niż najniższa, rodzicielskie świadczenie uzupełniające jest dopełnieniem do najniższej emerytury. Podlega ono też corocznej waloryzacji.

Szefowa ZUS prof. Gertruda Uścińska ujawniła, że w większości o świadczenie „Mama 4 Plus” ubiegają się osoby między 60. a 69. rokiem życia. „Mieliśmy także osoby powyżej 99. roku życia. Wnioski składają też mężczyźni” – wskazała prezes ZUS.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające wypłacane jest po osiągnięciu wieku emerytalnego – 60 lat w przypadku kobiet i 65 w przypadku mężczyzn. Wniosek należy złożyć w oddziale ZUS lub w oddziale KRUS.

źródło:

Zobacz więcej