RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Bodnar „ratownikiem na kąpielisku"? Uważa, że dalej może interweniować

Adam Bodnar sprawuje funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich od 2015 roku (fot. PAP/Leszek Szymański)
Adam Bodnar sprawuje funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich od 2015 roku (fot. PAP/Leszek Szymański)

Wbrew orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego Adam Bodnar zamierza dalej pełnić funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich. – Muszę dalej pilnować praw obywatelskich; służę obywatelom do czasu wyboru następcy – powiedział Adam Bodnar w Radiu Zet. Stwierdził także, że działał i działa legalnie. W czwartek Sejm wybrał posła PiS prof. Bartłomieja Wróblewskiego na Rzecznika Praw Obywatelskich. Wybór musi jeszcze zaakceptować Senat.

Wróblewski: Nie będę ani rzecznikiem rządu, ani opozycji

Jeśli zostanę wybrany na Rzecznika Praw Obywatelskich, nie będę ani rzecznikiem rządu, ani rzecznikiem opozycji – powiedział Bartłomiej Wróblewski...

zobacz więcej

Adam Bodnar był pytany, czy w świetle czwartkowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego rzecznik działał w ostatnich miesiącach „na nielegalu”.

– Absolutnie nie. Działałem w pełni legalnie. Byłem i jestem Rzecznikiem Praw Obywatelskich jeszcze przez trzy miesiące, do czasu wygaśnięcia tego przepisu – powiedział Bodnar.

Dopytywany, czy z momentem zakończenia kadencji 9 września ub.r. mógł spakować się i wyjść z pracy odparł: – Nie mogłem. To jest jak z tym ratownikiem na kąpielisku, który nie przyszedł na zmianę. Muszę dalej pilnować praw obywatelskich. Muszę dalej stać na straży praw i wolności obywatelskich – dodał.

– Ja po prostu wykonuję swoje zadania. Służę obywatelom do czasu wyboru następcy – przyznał.

Projekt dotyczący RPO w Sejmie już w maju

Projekt nowelizacji ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich dostosowujący prawo do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego trafi do Sejmu...

zobacz więcej

Był też pytany, czy po wyroku TK, przez najbliższe trzy miesiące, może podejmować interwencje w imieniu obywateli. – Uważam, że absolutnie mogę. A szczególnie w tych sprawach, które są pilne, które wymagają natychmiastowej reakcji, czy w których biegną terminy procesowe – wskazał.

Dodał, że w związku z tzw. przełamaniem domniemania konstytucyjności, które nastąpiło w konsekwencji wyroku TK musi być „wstrzemięźliwy” w swoich interwencjach, aby nie narażać się na zarzut przekroczenia mandatu.

Kadencja rzecznika Adama Bodnara upłynęła 9 września ub.r. Jeszcze w czwartek Sejm wybrał prof. Bartłomieja Wróblewskiego na Rzecznika Praw Obywatelskich.

Musi go teraz zaakceptować Senat, w którym większość mają kluby niechętne jego kandydaturze.

 

źródło:
Zobacz więcej