RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ludzki mózg ukształtował się ponad 1,5 mln lat temu

Z perspektywy ewolucyjnej ludzki mózg jest dość młody (fot. M.Horwood/Getty Images)
Z perspektywy ewolucyjnej ludzki mózg jest dość młody (fot. M.Horwood/Getty Images)

Ludzki mózg ukształtował się ok. 1,5 mln lat temu u naszych przodków na obszarze Afryki – informują naukowcy na łamach tygodnika „Science”.

Ten zmysł niszczy marihuana. Naukowcy już o tym wiedzą

Wielu palących marihuanę nie zdaje sobie sprawy, że może to znacznie pogorszyć ich zdolność widzenia – ujawnili naukowcy. Wskazują, że palenie...

zobacz więcej

Z perspektywy ewolucyjnej ludzki mózg jest dość młody, ponieważ ukształtował się „zaledwie” 1,5–1,7 mln lat temu – dowodzą naukowcy z Uniwersytetu w Zurichu (Szwajcaria). Za pomocą tomografii komputerowej przebadali oni budowę wewnętrzną prehistorycznych czaszek datowanych na 1–2 mln lat.

Zdaniem naukowców do tej kluczowej dla rodzaju Homo zmiany ewolucyjnej doszło w Afryce. Pierwsi przedstawiciele rodzaju Homo, sprzed 2,5 mln lat, chodzili po ziemi w postawie wyprostowanej, ale mieli jeszcze małe czaszki. Ich mózg stanowił zaledwie połowę wielkości naszego mózgu.

Zobacz także: Elon Musk stworzy prawdziwy Park Jurajski? „Mamy już technologię” 

„Nasze analizy sugerują, że współczesne struktury mózgowe pojawiły się zaledwie 1,5–1,7 mln lat temu w afrykańskich populacjach, należących do rodzaju Homo” – mówi kierownik zespołu, Christoph Zollikofer.

​Pod powierzchnią Ziemi może być ukryty nieznany świat

Naukowcy od dawna zgadzają się ze stwierdzeniem, że Księżyc uformował się, gdy protoplaneta, zwana Theia, uderzyła w Ziemię w okresie niemowlęcym...

zobacz więcej

„Typowe dla ludzkiego mózgu są przede wszystkim obszary w płacie czołowym odpowiedzialne za planowanie i wykonywanie złożonych procesów myślowych i czynności, a także za język” – zauważa główna autorka Marcia Ponce de Leon.

Jak dodaje Zollikofer, problem polega na tym, że mózgi naszych przodków nie zachowały się jako skamieniałości. O ich strukturach mózgowych można dedukować jedynie na podstawie odcisków fałd i bruzd na wewnętrznych powierzchniach skamieniałych czaszek.

Zobacz także: Kim jest wcześniak w trumnie biskupa? Zagadka rozwiązana [WIDEO] 

Pierwsze populacje Homo poza Afryką – Homo erectus w Dmanisi na terenie dzisiejszej Gruzji – miały mózgi tak samo prymitywne, jak ich afrykańscy krewni. Wynika z tego, że aż do ok. 1,7 nie zaszły kluczowe zmiany ewolucyjne, które upodobniłyby archaiczny mózg Homo do dzisiejszego ludzkiego mózgu.

Apokaliptyczna asteroida jak „koty kurzu”. Przełomowe badania gitarzysty Queen

Asteroida Didymos, w którą zamierza uderzyć NASA, ma więcej wspólnego z... „kotami kurzu” niż moglibyśmy sobie wyobrażać. Takie wnioski wyciągnął...

zobacz więcej

Od ok. 1,7 mln lat temu kultury w Afryce stawały się coraz bardziej złożone i zróżnicowane, o czym świadczą odkrycia różnego rodzaju narzędzi kamiennych. Naukowcy uważają, że ewolucja biologiczna i kulturowa są prawdopodobnie współzależne.

„Prawdopodobnie w tym okresie rozwinęła się również najwcześniejsza postać ludzkiego języka” – wyjaśnia Ponce de Leon.

Skamieniałości odkryte na Jawie dowodzą, że nowe populacje ludzkie odniosły ogromny sukces. Wkrótce po ich pojawieniu się w Afryce rozprzestrzeniły się na Azję Południowo-Wschodnią.

źródło:

Zobacz więcej