RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Niedzielski: Apogeum trzeciej fali za nami, spadek zachorowań nawet o 10 tys.

Minister zdrowia Adam Niedzielski o apogeum trzeciej fali koronawirusa (fot. A.Guz/KPRM)
Minister zdrowia Adam Niedzielski o apogeum trzeciej fali koronawirusa (fot. A.Guz/KPRM)

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział w Polskim Radiu 24, że apogeum trzeciej fali epidemii w szpitalach jest już za nami. Wskazał, że od trzech dni spada liczba hospitalizacji z powodu COVID-19. – Dzisiaj powinien być pod kątem wyników bardziej optymistyczny dzień. Będziemy mieli do czynienia dzisiaj z dużymi spadkami, rzędu nawet 10 tys. w stosunku do poprzedniego tygodnia, mimo wielu wykonanych badań – powiedział minister Niedzielski.

Kiedy zdejmiemy maseczki? Minister zdrowia odpowiada internautce

Pójdziemy w tę stronę przy mniejszej liczbie zachorowań – tak odpowiedział internautce minister zdrowia Adam Niedzielski, pytany na Twitterze o...

zobacz więcej

Minister zdrowia uważa, że w kolejnych dniach możemy się spodziewać spadków liczby zachorowań.

– Wydaje się, że trend jest spadkowy. Myślę, że w najbliższych dniach będziemy widzieli też skalę tego spadku – czy będziemy mieli do czynienia ze spadkiem powolnym, czy na dużą skalę. Jestem optymistą, bo nasze prognozy pokazują, że te spadki będą dynamiczne – powiedział.

Niedzielski ocenił, że apogeum trzeciej fali epidemii w szpitalach jest już za nami. Wskazał, że od trzech dni spada liczba hospitalizacji z powodu COVID-19.

W czwartek liczba pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 zmniejszyła się o ponad 600 osób. W szpitalach zajętych jest są ponad 33 tys. łóżek covidowych.

O 14 osób spadła też liczba pacjentów podłączonych do respiratorów. W sumie zajęte są 3443 respiratory.

Minister zdrowia odpowiedział też na pytania dotyczące zakupu przez ten resort respiratorów od spółki należącej – jak donosiły media – do handlarza bronią oraz tego, ile z tej kwoty udało się odzyskać.

– Wczoraj odzyskaliśmy blisko połowę kwoty należnej za respiratory – poinformował. Jak ujawnił, „pozostała część jest zabezpieczona fizycznie respiratorami, które zajęliśmy od handlarza”.

źródło:
Zobacz więcej