RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Czarnek: 26 kwietnia możliwy powrót klas I-III. Wprowadzimy też dodatkowe zajęcia

Przemysław Czarnek o powrocie do szkół (fot. arch.PAP/Piotr Nowak)
Przemysław Czarnek o powrocie do szkół (fot. arch.PAP/Piotr Nowak)

Natychmiast po powrocie do nauki stacjonarnej będziemy wprowadzać dodatkowe godziny, oczywiście dobrowolne dla uczniów, żeby nadrabiać zaległości. (…) Będziemy też wprowadzać dodatkowe zajęcia sportowe dla dziewcząt i dla chłopców – przekazał na antenie TVN24 minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Powiedział też o możliwym terminie powrotu do nauki stacjonarnej.

Kolejne decyzje ws. szkół i starszych roczników. Czarnek wskazał termin

Jeśli malejąca tendencja zakażeń się utrzyma, to część uczniów wróci do szkół jeszcze w kwietniu – podkreśla minister edukacji i nauki Przemysław...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Czarnek był pytany, czy nadal uważa, że w maju możliwy jest powrót do nauki stacjonarnej także uczniów szkół ponadpodstawowych. – Mówiłem i zawsze powtarzam: jeśli sytuacja pandemiczna na to pozwoli. Jeśli będzie się utrzymywał trend, który widzimy od kilkunastu dni, czyli spadkowy (…), to rzeczywiście jest to możliwe – stwierdził szef MEiN.

Wyraził też nadzieję, że od poniedziałku 26 kwietnia do szkół wrócą dzieci z klas I-III. – Mamy taką nadzieję, dlatego te obostrzenia i tą naukę zdalną przesunęliśmy o tydzień jeszcze – powiedział.

Czarnek pytany przy jakiej liczbie zachorowań i trendzie taki powrót będzie możliwy, powiedział, że nie jest to uzależniony od konkretnej liczby zakażeń.

– To jest kwestia tego trendu o którym mówiłem, czyli pewnej dynamiki koronawirusa i tej dynamiki spadkowej.(...) Nie sama liczba zakażeń jest decydująca, tylko sytuacja w służbie zdrowia i wydolność w służbie zdrowia. Widzimy od kilku dni i słyszymy dobre informacje pośród morza tych złych informacji, dotyczących koronawirusa, że i miejsc w szpitalach jest coraz więcej i respiratorów jest coraz więcej. Jeśli to się utrzyma, to będzie wskaźnik i wskazówka, by podejmować dobre decyzje w oświacie – mówił.

Czarnek o maturach


Czarnek odniósł się też do pytania dotyczącego tegorocznych matur, które mają odbywać się w sposób stacjonarny. Przyznał, że w resorcie trwają rozmowy na temat testowania pod kątem koronawirusa i szczepienia młodzieży.

– Będziemy we wtorek mieli długie posiedzenie razem z członkami Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i znów z Radą Konsultacyjną ds. Bezpieczeństwa w Edukacji i będziemy analizować wszystkie przesłanki – mówił. Zapewnił, ze tematem rozmów będzie to, w jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo na jeszcze wyższym poziomie.

Dodał, że próbne matury pokazały, że można zachować reżim sanitarny i przeprowadzić te egzaminy w sposób bezpieczny.

Czarnek o zawieszeniu dyrektora szkoły w Łodzi


Szef MEiN był też pytany o zawieszenie przez wiceprezydent Łodzi dyrektora liceum, który wprowadził regulamin zakazujący używania symboli „nawiązujących do partii politycznych, stowarzyszeń i odnoszących się do działań politycznych”. Zabronione podczas nauki zdalnej było m.in. używanie symbolu błyskawicy ze Strajku Kobiet.

Doskonałe zachowanie dyrektora, którego będę chciał uhonorować za walkę z ideologizacją dzieci. Fatalne zachowanie organu prowadzącego. Kierujemy zawiadomienie do prokuratury, podejrzewając przekroczenie uprawnień wiceprezydenta miasta (…). To jest skandal, na który na pewno odpowiemy bardzo stanowczo – powiedział Przemysław Czarnek.

Podkreślił, że szkoła jest od tego, żeby uczyć i realizować podstawę programową, a nie epatować innych „jakimiś symbolami strajków czy jakichś ruchów, które z ideologią mają wiele wspólnego”.

O dyrektorze, prowadzonym przez niego liceum i nowym szkolnym regulaminie rozmawiano w środę podczas sesji łódzkiej rady miejskiej. Z inicjatywy popierających prezydent Hannę Zdanowską klubów Koalicji Obywatelskiej i Lewicy, uchwalono apel o zmiany w Prawie oświatowym. Petycję skierowano do ministerstwa edukacji. Powodem takiego działania klubów KO i Lewicy - jak mówili radni - było właśnie oburzenie na dyrektora za jego decyzję.

Jedna z maturzystek łódzkiego liceum została ukarana tzw. punktami ujemnymi, bo nie zastosowała się nowego regulaminu i pozostawiła błyskawicę w polu swojego zdjęcia profilowego.

źródło:
Zobacz więcej