RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sprzedawali gaz grzewczy jako napędowy. Nalot CBŚP i KAS na członków gangu

Grupa działała od stycznia 2018 r. do kwietnia 2021 roku (fot. CBŚP)
Grupa działała od stycznia 2018 r. do kwietnia 2021 roku (fot. CBŚP)

Blisko 190 funkcjonariuszy z CBŚP i KAS wzięło udział w akcji rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej, która wprowadzała do obrotu gaz grzewczy jako napędowy za pośrednictwem stacji LPG. Działania przeprowadzono w czterech województwach, zatrzymano 17 osób.

KAS i CBŚP zlikwidowały nielegalną fabrykę papierosów

KAS i CBŚP zlikwidowały pod Wrocławiem nielegalną fabrykę papierosów, do której można było dotrzeć zakamuflowaną windą. Funkcjonariusze przejęli...

zobacz więcej

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji oraz funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej przeprowadzili wspólne działania w województwach mazowieckim, warmińsko-mazurskim, pomorskim i kujawsko-pomorskim.

– Wzięło w nich udział blisko 190 funkcjonariuszy, którzy przeszukali 70 lokalizacji, w tym miejsca zamieszkania, użytkowania i siedziby podmiotów gospodarczych, zamieszanych w nielegalny proceder. Zabezpieczono dokumentację, komputery, nośniki danych i telefony – podała nadkom. Iwona Jurkiewicz z CBŚP.

Jak działała przestępcza machina?


Zatrzymano 17 osób, które zostały doprowadzone do Prokuratury Okręgowej w Siedlcach. Jej rzeczniczka prokurator Krystyna Gołąbek wyjaśniła, na czym polegał przestępczy proceder. Rozpoczynał się legalnym nabyciem gazu płynnego LPG w składach podatkowych prowadzonych przez spółkę działającą na rynku energetycznym. Następnie gaz był przewożony do składu podatkowego prowadzonego przez członków grupy, gdzie tworzono fałszywą dokumentację.

Gang chrzcicieli paliwa rozbity. Budżet stracił na jego działalności dziesiątki milionów

Ponad 250 funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Krajowej Administracji Skarbowej wzięło udział w obławie na gang zajmujący się...

zobacz więcej

– Z dokumentów wynikało, że większość legalnie zakupionego gazu jest sprzedawana dalej jako gaz grzewczy, nieobjęty podatkiem akcyzowym i opłatą paliwową. W rzeczywistości większość gazu była sprzedawana, po konkurencyjnych cenach, jako paliwo silnikowe kilkudziesięciu stacjom LPG – podała prokuratura.

Wyliczenia strat Skarbu Państwa


Grupa działała od stycznia 2018 r. do kwietnia 2021 r. na terenie województw: mazowieckiego, łódzkiego i warmińsko–mazurskiego.

– Oszacowano, że w okresie tylko sześciu miesięcy, Skarb Państwa mógł być narażony na straty ponad 4 mln zł. Trwają wyliczenia strat, jakie mógł ponieść Skarb Państwa w całym okresie działania grupy – przekazała Anita Wielanek, rzecznik prasowy szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Trzech zatrzymanych usłyszało w prokuraturze zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, pozostałym sprawcom zarzucono udział w takiej grupie. Wszystkim zatrzymanym przedstawiono zarzuty popełnienia szeregu przestępstw skarbowych. Na wniosek prokuratora 7 osób trafiło do aresztu, pozostali zostali objęci m.in. policyjnym dozorem i poręczeniami majątkowymi.
(fot. CBŚP)
(fot. CBŚP)

źródło:

Zobacz więcej