RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Projekt dotyczący RPO w Sejmie już w maju

Poselski projekt ma dostosować prawo do orzeczenia TK (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)
Poselski projekt ma dostosować prawo do orzeczenia TK (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)

Projekt nowelizacji ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich dostosowujący prawo do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego trafi do Sejmu najprawdopodobniej w maju – powiedział szef sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka Marek Ast z PiS.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. kadencji RPO opublikowany

W Dzienniku Ustaw w czwartek po południu opublikowano wyrok Trybunału Konstytucyjnego uznający za niekonstytucyjny przepis, który pozwala pełnić...

zobacz więcej

Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek, że przepis ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich, który pozwala pełnić obowiązki RPO po upływie kadencji do czasu objęcia stanowiska przez następcę, jest niezgodny z konstytucją; przepis straci moc obowiązującą po upływie trzech miesięcy od opublikowania wyroku w Dzienniku Ustaw.

W tym czasie parlament powinien uchwalić ustawę dotyczącą kadencji RPO – wskazał TK. Wyrok został opublikowany w Dzienniku Ustaw w czwartek po południu.

TK skierował także do Sejmu postanowienie sygnalizacyjne; wskazuje ono, że „analogiczne do niekonstytucyjnego przepisu rozwiązania dotyczą także innych organów, których kadencje określone są w konstytucji”.

Projekt w Sejmie już w maju


Przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka Marek Ast (PiS) poinformował, że poselski projekt dostosowujący prawo do orzeczenia TK najprawdopodobniej trafi do Sejmu w maju. – I być może w maju proces legislacyjny się rozpocznie, by zakończyć się przed wejściem w życie wyroku TK i żeby nie zaistniała sytuacja, którą straszą opozycja i Adam Bodnar, że nie będzie Rzecznika Praw Obywatelskich – mówił Ast.

Opozycja ignoruje konstytucję? „Jest dobra tylko wtedy, kiedy im pasuje” [WIDEO]

TK orzekł, że po zakończeniu kadencji Adam Bodnar nie może pełnić funkcji RPO. Politycy opozycji mówią o „pseudowyroku pseudotrybunału”. – Kiedy im...

zobacz więcej

Podkreślił, że trzy miesiące, to wystarczający czas na przygotowanie projektu i uchwalenie nowelizacji ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich.

– Uzasadnienie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego wskazuje kierunek: jedną kwestią jest sprawa organu państwa, który mógłby wskazać osobę, która będzie pełniła obowiązki RPO po upływie kadencji dotychczasowego Rzecznika – mówił poseł PiS.

– Teoretycznie organem wskazującym osobę p.o. RPO mógłby być prezydent albo marszałek Sejmu. Nie sądzę, żeby był to jakiś organ kolegialny, jak Sejm, bo byłoby to zbyt skomplikowane przy tej temperaturze sporu politycznego. Można też sobie wyobrazić, że do chwili wyłonienia nowego RPO obowiązki pełniłby któryś z zastępców dotychczasowego Rzecznika – wskazywał Ast.

Jakie kwestie zostaną uregulowane?


Druga kwestia, którą będzie regulować nowela – podkreślił – dotyczy kompetencji jakie będzie miała osoba p.o. RPO. – Jedno jest pewne – tutaj TK nie pozostawia wątpliwości – osoba p.o. RPO tymczasowo nie może mieć takiego samego zakresu uprawnień, jakie ma konstytucyjnie wybrany Rzecznik Praw Obywatelskich – dodał.

Ast nie wykluczył, że uregulowana zostanie kwestia kadencji innych konstytucyjnych organów – jak prezesa Najwyższej Izby Kontroli czy prezesa Narodowego Banku Polskiego, co sygnalizował TK.

źródło:

Zobacz więcej