RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

PSL tworzy chadecką koalicję. „Groteska, bo niedawno współtworzyło tęczową” [WIDEO]

Koalicja Polska może niedługo przejść do historii. Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski z Polskiego Stronnictwa Ludowego zdradził, że jego partia pracuje nad koalicją roboczo nazywaną Chadecja Polska. – Zapowiedź chadeckiej koalicji, złożona przez posła PSL-u, który ze swoimi kolegami współtworzył tęczową koalicję w wyborach do Parlamentu Europejskiego, brzmi groteskowo. Nie sądzę, żeby PSL-owi udało się zbudować chadecję, skoro PSL nie miał nawet odwagi zagłosować za ograniczeniem aborcji eugenicznej – powiedział tvp.info poseł PiS Jan Mosiński.

Powstanie frakcja konserwatystów? PSL jest na „tak”

Politycy PSL coraz chętniej uśmiechają się w kierunku zbuntowanej, konserwatywnej części PO. Czy rozpad frakcji Borysa Budki zasiliłby blok...

zobacz więcej

Chadecja Polska zamiast Koalicji Polskiej?


W rozmowie z „Rzeczpospolitą” wicemarszałek Piotr Zgorzelski zdradził, że Chadecja Polska ma być „zdroworozsądkową, centroprawicową i konserwatywną partią”. Szansę poseł PSL-u widzi we współpracy z Porozumieniem Jarosława Gowina. Choć politycy Porozumienia zapewniają, że nie zamierzają wychodzić ze Zjednoczonej Prawicy, to wicemarszałek Zgorzelski kreśli konkretny scenariusz. „Gowin powinien wtedy kierować parlamentem, a Władysław Kosiniak-Kamysz mógłby zostać kandydatem na premiera. Jako przedstawiciel centrum byłby spośród wszystkich liderów najbardziej do zaakceptowania. Historia uczy, że czy to w okresie międzywojennym, kiedy Witos współtworzył Centrolew, czy w 1993, kiedy Waldemar Pawlak zostawał premierem – ludowcy stanowili swoisty stabilizator” – ocenił. Co na to politycy Prawa i Sprawiedliwości? –Przypomnijmy, że lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz był twarzą podniesienia wieku emerytalnego za rządów PO i PSL-u. Jeżeli chce budować podobne koncepcje razem z Porozumieniem, to nie sądzę, żeby nasi obecni koalicjanci chcieli firmować to, co robił PSL, kiedy rządził razem z Platformą Obywatelską, czy kiedy rządził razem z SLD, bo jest to partia wyjątkowo obrotowa – ocenił poseł Mosiński.

Zobacz także: Wicemarszałek z PSL zapowiada nowy projekt i krytykuje opozycyjnych partnerów

Jan Filip Libicki: Władysław Kosiniak-Kamysz byłby dobrym premierem technicznym


Były koniczynki w klapach marynarek, Koalicja Polska, której znakiem rozpoznawczym było logo podobne do kodu kreskowego. W co teraz przeobrazi się PSL? –Marszałek Zgorzelski i wielu działaczy PSL-u starszych ode mnie stażem zawsze mówili, że chcą budować dużą, szeroką partię centrum. Ja też przyszedłem do PSL-u, żeby zaangażować się w taki projekt. To, co się dzieje na scenie politycznej dzisiaj, sprzyja budowie takiego projektu – mówił senator PSL Jan Filip Libicki. Do PSL w poprzednich kadencjach dołączali dotychczasowi posłowie Platformy Obywatelskiej, Kukiz’15, a nawet Ruchu Palikota. W ocenie parlamentarzysty do nowych transferów mogą doprowadzić konflikty w Zjednoczonej Prawicy, ewentualna utrata przez nią większości i techniczny rząd. – Nie wiem, czy Władysław Kosiniak-Kamysz zostanie premierem technicznym. Ja chciałbym, żeby tak się stało. Z całą pewnością ma do tego predyspozycje, ponieważ jako polityk centrowy jest w stanie rozmawiać zarówno z lewicą, jak i prawicą. Wydaje się tutaj idealnym kandydatem – stwierdził Libicki.

Robert Telus z PiS: Chcieliby przewrotu podobnego do „nocnej zmiany” z 1992 roku


– Pamiętamy „nocną zmianę” z 1992 roku i pamiętamy, kto w niej wtedy brał udział. Pamiętamy udział PSL-u, a szczególnie ówczesnego lidera PSL Waldemara Pawlaka w obaleniu rządu Jana Olszewskiego. Pawlak został wtedy premierem. Myślę, że oni chcieliby podobnego przewrotu, idąc z całą opozycją, w tym z lewicą. Oni już pokazali, kim tak naprawdę są. Malowanie tej twarzy nic nie pomoże. Od Koalicji Europejskiej ich koniczynka już nie jest zielona, tylko tęczowa. To prawdziwa twarz Polskiego Stronnictwa Ludowego– przekonywał poseł PiS Robert Telus.

PSL zapowiada transfery do Chadecji Polskiej. Poseł PO: Proszę nas nie wciągać

Chadecja Polska – pod taką nazwą PSL zamierza uruchomić nowy projekt polityczny, który w czwartek już oficjalnie zapowiedział wicemarszałek Sejmu...

zobacz więcej

Paweł Zalewski z PO: Nie wierzę w technicznego premiera w tej kadencji


– Wielokrotnie mówiłem, że nie wierzę w pojawienie się technicznego premiera. Nie ma logiki politycznej w tym Sejmie, która do tego prowadziłaby, nawet w momencie, kiedy nastąpiłoby odejście jakiejś grupy posłów Zjednoczonej Prawicy od rządu i pozbawienie w ten sposób rządu większości. Wtedy w moim przekonaniu bardziej prawdopodobne byłyby przedterminowe wybory– przewidywał poseł Platformy Obywatelskiej Paweł Zalewski.

Andrzej Szejna z Lewicy: PSL musi zdecydować, czy chce być propolskie czy nowoczesne


– Ja życzę ludowcom jak najlepiej, bo Polskie Stronnictwo Ludowe, sięgając czasów Wincentego Witosa, przysłużyło się bardzo Polsce. Musi przystosować się do nowych czasów. Musi zdecydować, czy jest propatriotyczne, propolskie, czy może po prostu nowoczesne i wychodzące naprzeciw nowym oczekiwaniom polskiej wsi i polskiego społeczeństwa. Z jaką inicjatywą „koniczynka” wyjdzie? Nie wiem, ale życzę, żeby im się udało – mówił poseł Lewicy Andrzej Szejna.

Adam Andruszkiewicz z PiS: Od 2015 roku ludzie na wsi widzą, że jest alternatywa dla PSL


– Jak pamiętamy, od wielu kadencji PSL balansuje nad progiem wyborczym. Wydaje się, że cieszy się coraz mniejszym poparciem. Wyborcy z małych miejscowości i wsi od 2015 roku zamiast PSL zaczęli popierać Prawo i Sprawiedliwość. Zobaczyli realną alternatywę, czyli wsparcie dla rodzin, wsi i polskiego rolnictwa. Za to należy podziękować mieszkańcom wsi. PSL popełnia błędy. Najpierw współrządząc z PO, później w 2019 roku startując w Koalicji Europejskiej. Potem myśleli, że wyciągnęli z tego wnioski. Warto zastanowić się, czy być w totalnej czerwono-tęczowej opozycji, czy warto jednak działać dla dobra państwa polskiego– argumentował Adam Andruszkiewicz, minister w kancelarii premiera.

źródło:
Zobacz więcej