RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prof. Grabowska o wyroku TK ws. RPO: Ustawę trzeba dostosować do konstytucji, nie odwrotnie

Konstytucja jest prawem najwyższym w Rzeczpospolitej Polskiej. Jeżeli ona mówi, iż kadencja rzecznika trwa pięć lat, powinno być to uwzględniane nie tylko w praktyce, ale także w prawie – powiedziała w TVP Info prof. Genowefa Grabowska. W ten sposób prawniczka skomentowała wyrok TK ws. pełnienia obowiązków przez Rzecznika Praw Obywatelskich po upływie kadencji.

Ostry spór polityków. Mocne komentarze po decyzji TK

Trybunał Konstytucyjny nie pozwolił na pełnienie funkcji Rzecznika Praw Obywatelskich po upływie pięcioletniej kadencji. Orzeczenie sędziów...

zobacz więcej

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że „przepis ustawy o RPO, który pozwala pełnić obowiązki Rzecznikowi Praw Obywatelskich po upływie kadencji do czasu objęcia stanowiska przez następcę jest niezgodny z konstytucją”. Jak podkreślił Trybunał, przepis ten traci moc obowiązującą po upływie trzech miesięcy od opublikowania wyroku w Dzienniku Ustaw.

– Mamy tutaj do czynienia z sytuacją prawną, która od ponad 20 lat, od czasu, kiedy obowiązuje obecna konstytucja, jest kolizyjna – podkreśliła prof. Genowefa Grabowska.

– Ustawa o rzeczniku została przygotowana przed wejściem w życie polskiej konstytucji w 1987 r. Konstytucja weszła w życie w 1997 r. A więc mamy tu do czynienia z dokumentem, który od tego momentu działa tak długo, mówię o ustawie, i ta ustawa jest sprzeczna z postanowieniem konstytucji, z art. 209, który wyraźnie określa czas trwania kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich – podkreśliła prof. Grabowska.

Konstytucja najwyższym prawem


Dalej dodała, że „konstytucja jest prawem najwyższym w Rzeczpospolitej Polskiej”. – Jeżeli ona mówi, iż kadencja rzecznika trwa pięć lat to powinno to być to uwzględniane nie tylko w praktyce, ale także w prawie. Uwzględnienie w praktyce oznacza, że ta kadencja nie może być przedłużana, bo konstytucja na to nie pozwala – zaznaczyła.

Bodnar skomentował wyrok TK: Dalej będę wykonywał zadania RPO

Rzecznik Praw Obywatelskich nie może pełnić urzędu po upływie kadencji – orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny. Po głoszeniu wyroku głos zabrał...

zobacz więcej

– W praktyce dzieje się inaczej: działa upoważnienie z ustawy przedkonstytucyjnej, które to upoważnienie mówiło, że Rzecznik Praw Obywatelskich, jeśli nie ma nowego, kontynuuje działalność. Z związku z tym automatycznie przedłużała się kadencja panującego Rzecznika – powiedziała dalej.

Jak podkreśliła, sytuacja taka miała miejsce w praktyce, ale „rzecznicy byli bardziej stonowani, nie wychodzili na linię politycznego strzału i w związku z tym nie budziło to aż takich kontrowersji”.

– Wydaje się, że już od dawna klasa polityczna, widząc te dysproporcje, powinna była wyeliminować tę sprzeczność między ustawą o Rzeczniku Praw Obywatelskich a przepisem konstytucyjnym regulującym tą kwestię. Wiadomo, że konstytucyjny przepis jest nadrzędny, ma pierwszeństwo przed ustawą i w związku z tym trzeba do konstytucji dostosować ustawę, a nie dawać pierwszeństwo przepisowi ustawy kosztem konstytucji – podkreśliła.

źródło:
Zobacz więcej