RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Śnieg i deszcz nie odpuszczają. Ale nadchodzi ocieplenie [PROGNOZA]

Prognoza pogody – czwartek 15 kwietnia 2021 (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Prognoza pogody – czwartek 15 kwietnia 2021 (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Czwartek nie przyniesie jeszcze poprawy pogody – wynika z prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Niemal w całej Polsce będzie pochmurno i z opadami, a jeśli gdzieś miałoby się pojawić słońce, to będzie to wyłącznie w północno-zachodniej części kraju – wskazuje rzecznik i synoptyk IMGW Grzegorz Walijewski. Pojawia się jednak nadzieja na pewne ocieplenie i to już w ciągu najbliższych godzin.

Pogoda a ryzyko zakażenia. Wyniki badań naukowców z IMGW

Jak pogoda wpływa na ryzyko zakażenia koronawirusem? Z badań naukowców z IMGW i CMPK wynika, że przy wysokiej temperaturze, silnym nasłonecznieniu...

zobacz więcej

Ochłodzenie, które obserwujemy od kilku dni, związane jest z obecnością nad Polską niżu znad Włoch. Ten oprócz dużych opadów deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu przyniósł także porywisty wiatr, który potęguje odczucie chłodu. Nie zmieni się to w czwartek.

Prognoza pogody – czwartek 15 kwietnia


Jak mówi rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w ciągu dnia ponownie będziemy mieć do czynienia z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem, a na południu także samego śniegu.

– Przyrost pokrywy śnieżnej od 4-6 cm na południu kraju: Małopolska i Podkarpacie; większe opady śniegu przesuną się bardziej nad południowy zachód: w Sudetach i na Przedgórzu Sudeckim spadnie od 10 do 15 cm śniegu – poinformował Grzegorz Walijewski.

W Polsce północnej i centralnej bardziej prawdopodobne będą opady deszczu o charakterze umiarkowanym – od 10 do 15 mm. W górach prędkość wiatru osiągnie w porywach do 70 km/h i tam możliwe są zawieje i zamiecie śnieżne.

Chłodno, ale widać pierwsze oznaki ocieplenia


Temperatura nadal będzie nisk, od 2 do 3 st. na południu i od 4 do 6 st. w centrum i na wybrzeżu. Najcieplej będzie na wschodzie – około 9 st.

Źródło: IMGW PIB

– A to dlatego, że powoli od wschodu zaczyna napływać cieplejsze powietrze. Bardzo delikatnie zaznaczy się to w czwartek, w piątek nieco bardziej, a w sobotę i niedziele cieplejsze powietrze będzie w całym kraju – powiedział synoptyk.

Pogoda na weekend


Wspomnianą poprawę pogody przyniesie wyż znad Skandynawii, a już w niedzielę w całej Polsce ma być słonecznie i bez opadów. Temperatury już od piątku mają sięgnąć nawet 14 st. – początkowo na północy, a później także w głębi kraju.

Zobacz także: Czy w maju poczujemy już lato? Najnowsza prognoza długoterminowa IMGW [WIDEO]

źródło:
Zobacz więcej