RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Departament Stanu USA: Wolność słowa jest zagrożona

Wolność słowa zagrożona w Niemczech (fot. Shutterstock/Microgen)
Wolność słowa zagrożona w Niemczech (fot. Shutterstock/Microgen)

Wolność słowa jest zagrożona w wielu miejscach na świecie – powiedział Departament Stanu USA poproszony o komentarz na temat wzrostu ataków na dziennikarzy w Niemczech. Według Departamentu Stanu wolna i „profesjonalna” prasa jest „kluczową instytucją, która wspiera zdrowe demokracje”.

Biden i Merkel wezwali Rosję do wycofania wojsk z ukraińskiej granicy

Prezydent USA Joe Biden i kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwali Rosję do wycofania swoich wojsk z terenów przy granicy z Ukrainą w celu...

zobacz więcej

 Europejskie Centrum Wolności Prasy i Mediów (ECPMF) odnotowało w zeszłym roku znaczny wzrost ataków na dziennikarzy w Niemczech. Stowarzyszenie wymienia w swojej analizie za 2020 r. 69 ataków fizycznych.

To najwyższa liczba od czasu rozpoczęcia badań sześć lat temu – informuje telewizja ARD. W 2019 r. odnotowano 14 przypadków, a w 2018 r. zarejestrowano 26 ataków.

Departament Stanu USA wskazał, że dla Stanów Zjednoczonych wolność słowa, w tym prasy, to „kluczowy element dynamicznie funkcjonującej demokracji”. „Pokojowe, dostatnie i integracyjne społeczeństwa zależą od swobodnego przepływu informacji i idei, w tym swobody poszukiwania, otrzymywania i przekazywania informacji” – zaznaczono.

Cenzura, inwigilacja, zatrzymania


Jak dodało biuro prasowe instytucji, wolność słowa jest „nadal zagrożona w wielu częściach świata”. „W tym poprzez coraz częstsze stosowanie przez rządy cenzury, inwigilacji, restrykcyjnych przepisów oraz zatrzymań, ścigania i stosowania przemocy wobec dziennikarzy, obrońców praw człowieka i działaczy obywatelskich” – podkreślono.

Białoruś. Opozycyjni blogerzy skazani za „wywołanie protestów”

Sąd w Mohylewie na wschodzie Białorusi skazał dwóch opozycyjnych blogerów z Brześcia na kary po trzy lata więzienia. Proces odbywał się w...

zobacz więcej

Według Departamentu Stanu wolna i „profesjonalna” prasa jest „kluczową instytucją, która wspiera zdrowe demokracje”. „Zapewnia wyborcom możliwość podejmowania świadomych decyzji i rozliczania urzędników państwowych” – dodano.

„Administracja Biden-Harris stawia demokrację i prawa człowieka w centrum polityki zagranicznej USA. Oprócz skupienia się na wolności mediów i wolności słowa w naszych programach i zaangażowaniu dyplomatycznym, będziemy współpracować z partnerami międzynarodowymi w stosunkach dwustronnych i wielostronnych, aby zachęcić do silnego i trwałego wsparcia dla wolności mediów i słowa” – podsumowało biuro prasowe.

Czytaj także: Białoruś. Opozycyjni blogerzy skazani za „wywołanie protestów”

źródło:

Zobacz więcej