RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rząd Holandii zaniepokojony „erozją praworządności” w Polsce

Posłowie na sali obrad Sejmu w Warszawie (fot. PAP)
Posłowie na sali obrad Sejmu w Warszawie (fot. PAP)

Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok jest zaniepokojony „erozją praworządności” w Polsce. Według szefa holenderskiej dyplomacji jego kraj za pośrednictwem ambasady w Warszawie „wspiera jakościowe dziennikarstwo śledcze”.

Były minister Tuska będzie sekretarzem w ratuszu Trzaskowskiego

Były minister skarbu w rządzie PO-PSL Włodzimierz Karpiński ma zostać nowym sekretarzem w warszawskim ratuszu – donosi Wirtualna Polska.

zobacz więcej

Minister Blok, odpowiadając na pytania posła socjalliberalnej D66 Maartena Groothuizena z 9 marca, nie szczędził krytycznych uwag pod adresem Polski.

Z odpowiedzi udzielonej posłowi wynika, że minister jest zaniepokojony „erozją praworządności” w Polsce. Blok poinformował, że rząd za pośrednictwem swojej ambasady w Warszawie „zapewnia wsparcie organizacjom społecznym, które działają, aby chronić i promować funkcjonowanie praworządności”.

Pytania holenderskiego posła


„Gabinet podkreśla, że wolna prasa i pluralizm mediów to nierozłączne zasady związane z demokratycznym stanem konstytucyjnym demokratycznego państwa konstytucyjnego” – napisał Blok.

Rząd widzi zagrożenie w Polsce dla wolności prasy, jednak jego zdaniem „Polska wciąż ma wolne media, z publicznymi i komercyjnymi nadawcami”. Krajobraz medialny jest jednak silnie spolaryzowany, a te sprzeczności tylko nasiliły się w ostatnich latach – wskazuje minister spraw zagranicznych.

„Komisji Europejskiej brakuje jednak podstaw prawnych, że ograniczyć wpływ polityczny na media w Polsce” – podkreślił.

źródło:

Zobacz więcej