RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rodzina królewska upamiętniła księcia Filipa serią archiwalnych zdjęć

Książę Filip zmarł na zamku w Windsorze (fot. PAP/EPA)
Książę Filip zmarł na zamku w Windsorze (fot. PAP/EPA)

Członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej zamieścili w mediach społecznościowych serię niepublikowanych wcześniej zdjęć. Przedstawiają zmarłego w piątek księcia Filipa, męża królowej Elżbiety II, w różnych sytuacjach rodzinnych.

Mieszkańcy Vanuatu opłakują księcia Filipa. Czcili go jak bóstwo

Mieszkańcy wioski na należącej do Vanuatu wyspie Tanna w południowej części Oceanu Spokojnego od dziesięcioleci czcili brytyjskiego księcia Filipa...

zobacz więcej

Na chronologicznie ostatnim z nich – wykonanym przez księżną Kate w 2018 r. – królowa i książę Filip siedzą na kanapie w zamku Balmoral, otoczeni siedmiorgiem prawnuków, których wówczas mieli, czyli trójkę dzieci księcia Williama i księżnej Kate – George'a, Charlottę i Louisa, dwie córki Petera Philipsa – Savannę i Islę oraz dwie córki Zary Tindall – Mię i Lenę. (Książę Filip w chwili śmierci miał 10 prawnuków, ale trójka kolejnych urodziła się już po wykonaniu tego zdjęcia.)

Następne zdjęcie pochodzi z 2015 r. z zamku w Windsorze i przedstawia królową i księcia Filipa wraz ich wnukiem, księciem Williamem i jego żoną Kate oraz dwójką ich dzieci – George'em i Charlottą. Kolejne zostało wykonane w dniu ślubu Williama i Kate w 2011 r., a księciu Filipowi towarzyszą na nim jego syn książę Karol z żoną księżną Camillą.

Filip wraz z Karolem są też na najstarszym ze zdjęć, które wykonane zostało w 1966 r., gdy grali w polo. Ostatnie pochodzi z 2011 r. i przedstawia księcia Filipa z dwiema wnuczkami, księżniczkami Beatrycze i Eugenią, na trybunie w czasie wyścigów konnych w Epsom.

Książę Filip, który był mężem Elżbiety II przez ponad 73 lata, zmarł w piątek na zamku w Windsorze w wieku 99 lat. Uroczystości pogrzebowe odbędą się także na zamku w Windsorze w najbliższą sobotę i będą przeprowadzone zgodnie z restrykcjami przeciwepidemicznymi: będzie mogło w nich wziąć udział maksymalnie 30 osób.

źródło:

Zobacz więcej