RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Białoruś. Opozycyjni blogerzy skazani za „wywołanie protestów”

Oskarżeni nie uczestniczyli w procesie (fot. PAP/EPA)
Oskarżeni nie uczestniczyli w procesie (fot. PAP/EPA)

Sąd w Mohylewie na wschodzie Białorusi skazał dwóch opozycyjnych blogerów z Brześcia na kary po trzy lata więzienia. Proces odbywał się w większości bez udziału oskarżonych. Według władz ich publikacje przyczyniły się do protestów w kraju.

Reżim Łukaszenki zablokował kolejny niezależny portal

Ministerstwo informacji Białorusi zablokowało dostęp do portalu Naviny.online. Od lata ubiegłego roku funkcjonował on jako witryna lustrzana strony...

zobacz więcej

Sąd, przed którym toczył się proces, uznał Siarhieja Piatruchina i Alaksandra Kabanaua za winnych „organizowania grupowych działań poważnie naruszających porządek publiczny” oraz znieważenia przedstawiciela władz.

Dodatkowo Piatruchin został uznany za winnego obrazy sędziego.

Obaj mężczyźni mają zapłacić po 750 rubli (ok. 1 tys. zł) zadośćuczynienia „za straty moralne” funkcjonariuszowi OMON-u, którego mieli obrazić w swoich publikacjach w mediach społecznościowych.

Skazani nie przyznali się do winy. Mają 10 dni na apelację.

Powody skazania


Według oskarżenia to m.in. publikacje tych blogerów, którzy mieli działać w we współpracy z opozycjonistami Siarhiejem Cichanouskim, Mikołą Statkiewiczem i Pawłem Siewiaryńcem (wszyscy od 10 miesięcy przebywają w areszcie) wywołały masowe protesty na Białorusi.

Piatruchin i Kabanau publikowali na kanale Narodnyj Reportior na YouTube treści o problemach obwodu brzeskiego, krytykowali władze i wspierali opozycyjnych kandydatów, według prokuratury „celowo wzbudzając w kraju napięcie społeczno-polityczne” przed wyborami prezydenckimi.

źródło:

Zobacz więcej