RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Amerykański wywiad o pandemii i Chinach. Ostrzega przed „globalną niestabilnością”

Avril Haines, zapewniła, że amerykańskie służby będą dalej „pracowały nad sprawą koronawirusa” (fot. Melina Mara-Pool/Getty Images; Shutterstock)
Avril Haines, zapewniła, że amerykańskie służby będą dalej „pracowały nad sprawą koronawirusa” (fot. Melina Mara-Pool/Getty Images; Shutterstock)

Amerykański wywiad nie wie gdzie, kiedy i jak doszło do pierwszego zakażenia koronawirusem – przyznała w środę w Senacie szefowa Wywiadu Narodowego Avril Haines. Wspomniała o dwóch teoriach: jedna głosi, że wirus przeniósł się na ludzi ze zwierząt, a druga, że wydostał się z laboratorium w Chinach.

Na Pekinie czapka gore. USA domagają się od Chin prawdy o koronawirusie

Waszyngton wszczyna śledztwo w sprawie wybuchu pandemii konronawirusa i stawia komunistycznym władzom w Pekinie coraz mocniejsze zarzuty....

zobacz więcej

Avril Haines, zapewniła, że amerykańskie służby będą dalej „pracowały nad sprawą i zbierały informacje”.

Naukowcy nadal badają pochodzenie SARS-CoV-2. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stwierdziła w marcowym raporcie, że koronawirus prawdopodobnie przeszedł na ludzi z nietoperzy i za „bardzo mało prawdopodobne” uznała wydostanie się patogenu z laboratorium. Przedstawiciele WHO podczas swojego śledztwa nie otrzymali jednak wszystkich danych od strony chińskiej.

W niedzielnym wywiadzie dla telewizji NBC News szef dyplomacji USA Antony Blinken skrytykował odpowiedź władz Chin na pandemię COVID-19 oceniając, że brak współpracy ze strony Pekinu w jej początkowej fazie doprowadził do tego, że sytuacja „wymknęła się spod kontroli”.

Media: USA wszczynają dochodzenie w sprawie wybuchu epidemii koronawirusa

Stany Zjednoczone wszczynają śledztwo, które ma ustalić, czy nowy koronawirus wydostał się z chińskiego laboratorium wirusologicznego w Wuhan –...

zobacz więcej

Zastrzegające anonimowość źródło stacji CNN w amerykańskim wywiadzie poinformowało, że „prawdopodobnie nigdy nie poznamy prawdy” na temat pochodzenia koronawirusa. Dodało, że nie znają jej nawet Chińczycy, którzy „nie mają interesu” w tym, by jej dociekać.

W swoim wystąpieniu w Senacie Haines ostrzegła, że władze w Pekinie dysponują zdolnościami cybernetycznymi, które „mogą powodować lokalne, tymczasowe zakłócenia krytycznej infrastruktury w Stanach Zjednoczonych”.

Zdaniem Haines pandemia COVID-19 oraz zmiany klimatyczne i technologiczne prawdopodobnie „zaostrzą konkurencję na arenie międzynarodowej i wywołają globalną niestabilność. Dlatego też amerykańskie środowisko wywiadowcze zmuszone jest do poszerzania definicji bezpieczeństwa narodowego”.

źródło:

Zobacz więcej