RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Poseł PO atakuje ukraińskie CBA ws. Nowaka. „Nie są wzorcem praworządności” [WIDEO]

Ukraiński odpowiednik CBA poinformował o 2,5 mln zł łapówki, którą miał otrzymać Sławomir Nowak. Czy wyjście byłego szefa Ukrawtodoru na wolność nie utrudni śledztwa? – O służbach na Ukrainie wiemy, że przy okazji sprawy Nowaka aresztowano 18 osób i wszystkie są związane z tamtejszą opozycją. To jest dowód na to, że po tamtej stronie też ta sprawa nie wygląda tak transparentnie i korzystnie, jak chciałby minister Ziobro i PiS. Ukraina przez ostatnie kilkadziesiąt lat nie uchodziła za wzorzec praworządności, demokracji i walki z korupcją – powiedział portalowi tvp.info poseł PO Jarosław Urbaniak.

Sprawa Sławomira Nowaka. Konferencja ministra Ziobry

Decyzja sądu o zwolnieniu z aresztu Sławomira Nowaka uderza w prawidłowość prowadzenia śledztwa – oświadczył minister sprawiedliwości Zbigniew...

zobacz więcej

Decyzja sądu o wypuszczeniu Nowaka na wolność utrudni śledztwo także na Ukrainie


Ukraiński biznesmen miał w latach 2017-19 wręczyć 575 tys. dolarów i 70 tys. euro łapówek ówczesnemu kierownikowi Państwowej Agencji Drogowej Ukrainy Ukrawtodor Sławomirowi Nowakowi – poinformowało Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU). Tamtejsza prokuratura postawiła biznesmenowi zarzuty. Tymczasem w poniedziałek sąd nie przedłużył aresztu dla byłego ministra transportu w rządzie PO-PSL. – Decyzja sądu, zwolnienie głównego podejrzanego, któremu zarzuca się nie tylko przyjęcie wielu łapówek, ale też zorganizowanie całego procederu i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, uderza też w prawidłowość prowadzenia całego postępowania przez prokuraturę ukraińską. Pozwala bowiem podejrzanemu na możliwość wpływania na zeznania świadków czy innych podejrzanych – mówił na konferencji prasowej minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Zobacz także: Miał dać Nowakowi ponad 2,5 mln zł łapówki. Zarzuty dla ukraińskiego biznesmena

Bartosz Kownacki z PiS: Sposób myślenia o państwie „jeżeli kradłby ktoś z naszych, to będziemy go bronić jak niepodległości”


Dlaczego politycy związany z PO, w tym były prezydent i były premier, tak bronią Sławomira Nowaka? – Rozumiem, że emocjonalnie Donalda Tuska i jego kolegów boli, że byli świetnymi kumplami, razem grali w piłkę, a teraz jeden z nich przebywał w zakładzie karnym. Być może są też takie osoby, które obawiają się, że osoba przebywająca w areszcie mogłaby ujawnić różne informacje dla nich niewygodne. Odpowiedzialny polityk powinien milczeć, a nie robić z osoby, która ma zarzuty kryminalne, więźnia politycznego. Niestety robią to politycy opozycji i niektórzy dziennikarze. To pokazuje głęboki kryzys państwa i sposób myślenia o państwie: „jeżeli kradłby ktoś z naszych, to będziemy go bronić jak niepodległości” – ocenił poseł Prawa i Sprawiedliwości Bartosz Kownacki, z zawodu adwokat. Zdaniem Kownackiego fakt, że Nowak przebywał aż 9 miesięcy w areszcie i że po jego opuszczeniu sąd zastosował kaucję w wysokości miliona złotych świadczy, jak wysokie prawdopodobieństwo jest słuszności zarzutów kierowanych pod adresem Nowaka. Były minister transportu w rządzie Tuska twierdzi jednak, że jest niewinny i rozpoczyna proces walki o dobre imię.

Michał Kobosko z Polski 2050: My nie używamy terminu „więzień polityczny”


Z tego, co wiemy, Sławomir Nowak ma wpłacić kaucję, ma zakaz opuszczania kraju, dozór policyjny. Jeśli prokuratura rzeczywiście ma coś w zanadrzu, to lepiej, żeby to pokazała. Powinna pokazać to szybko, bo na razie nie wygląda to ani poważnie, ani profesjonalnie ze strony prokuratury. My nie używamy terminu „więzień polityczny”, ponieważ czekamy albo na potwierdzenie zarzutów, albo ich odrzucenie. Jesteśmy zaskoczeni, zdziwieni, że przez 9 miesięcy trzymania Nowaka w areszcie prokuratura nie była w stanie przedstawić tak wiarygodnych dowodów, by sąd podtrzymał decyzję o areszcie – przekonywał Michał Kobosko z Polski 2050. Przedstawiciele resortu sprawiedliwości podkreślają, że śledztwo jest wielowątkowe, ma charakter międzynarodowy, bo obejmuje m.in. Ukrainę, Gruzję, Czechy, Estonię, a Nowak ma aż 17 zarzutów, które śledczy muszą badać w czasie pandemii.

Nowak porównał się do opozycjonistów z PRL. „Może to solidarność, ale z Sycylii” [WIDEO]

Oskarżony o m.in. korupcję Sławomir Nowak po opuszczeniu aresztu porównał się do Bronisława Komorowskiego i innych opozycjonistów z czasów PRL-u,...

zobacz więcej

Kazimierz Smoliński z PiS: 9 miesięcy aresztu to niedługo przy tak skomplikowanej sprawie


Jeżeli mamy tego typu sprawy, że jest osoba, która ma postawione zarzuty w kilkunastu sprawach, w tym o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, korupcję, pranie brudnych pieniędzy, to w takich sprawach sądy polskie od kilkudziesięciu lat stosują długie areszty na czas postępowania. Jest bowiem bardzo dużo osób, które są podejrzane albo będą przesłuchiwane. Jest bardzo duże prawdopodobieństwo matactwa, dlatego sądy stosują areszty tymczasowe. 9 miesięczny areszt wcale nie jest długi, bo przygotowanie aktu oskarżenia z reguły bardzo długo się toczy. Krytyka tego to nadużycie. Być może z akt wynika coś innego, ale w praktyce wynika z nich więcej niż mniej, bo niewielką część tych spraw się ujawnia. Skoro Ukraińcy przesyłają dodatkowe obciążające materiały, to tym bardziej w przypadku takich spraw międzynarodowych i Polaka, który ma także obywatelstwo ukraińskie, taki areszt byłby uzasadniony – argumentował poseł PiS Kazimierz Smoliński, z zawodu adwokat.

Zobacz także: Długa lista zarzutów wobec „złotego chłopca” Platformy Obywatelskiej Sławomira Nowaka

Monika Falej z Lewicy: Areszt stosuje się po to, żeby osoba nie mataczyła ani nie pozbywała się majątku


– Pan Ziobro mówi, że za jego czasów prokuratura działa idealnie. Myślę, że idealnie byłoby, gdyby ta prokuratura poradziła sobie z taką sprawą. Moim zdaniem jako prawniczki, areszt jako metoda zapobiegawcza jest nadużywana w Polsce. Rekordzista osiem lat przebywał w areszcie. Czym jest areszt? Areszt to metoda na to, żeby osoba oskarżona o przestępstwa nie mataczyła, ewentualnie nie pozbywała się majątku. W Polsce to narzędzie jest nadużywane. To pokazuje słabość prokuratury lub jej wykorzystywanie w celach politycznych – stwierdziła posłanka Lewicy Monika Falej.

Ryszard Czarnecki z PiS: Obrona Nowaka kompromituje opozycję


Gdybym był doradcą opozycji, to Rejtanem położyłbym się w drzwiach i krzyczał, żeby szerokim łukiem obchodzili pana Sławomira N., bo obrona tego pana kompromituje opozycję i wdrukowuje w społeczną świadomość, że ludzie PO, według ich mniemania, to kasta „świętych krów”. Jakiekolwiek działania wybielające Nowaka z punktu widzenia wizerunku PO są katastrofą, choć być może chodzi o to, żeby on za dużo nie mówił – ocenił eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki.

źródło:
Zobacz więcej