RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nowy system poboru opłat drogowych. Okres przejściowy przedłużony

Nie wiadomo na razie na jak długo okres przejściowy zostanie wydłużony (fot. PAP/Stanisław Rozpędzik)
Nie wiadomo na razie na jak długo okres przejściowy zostanie wydłużony (fot. PAP/Stanisław Rozpędzik)

Okres przejściowy po wprowadzeniu nowego systemu poboru opłat drogowych e-TOLL, kiedy równolegle będzie działał jeszcze dotychczasowy system viaTOLL, prawdopodobnie zostanie wydłużony – poinformował pełnomocnik ministra finansów ds. informatyzacji Przemysław Koch.

MF: Bez szlabanów na płatnych państwowych autostradach

Ministerstwo Finansów planuje, że od 1 grudnia 2021 r. bramki opłat ze szlabanami na płatnych odcinkach państwowych autostrad nie będą już...

zobacz więcej

– Okres przejściowy może być dłuższy o miesiąc, maksymalnie o trzy miesiące do 30 września. Jeśli będzie podjęta decyzja o przedłużeniu okresu przejściowego, będą musiały zostać podjęte rozmowy, by zabezpieczyć usługi związane z funkcjonowaniem systemu viaTOLL – powiedział Koch podczas konferencji.

Dodał, że aby wydłużyć okres przejściowy, konieczne będą zmiany ustawowe. Zgodnie z przepisami termin system poboru opłat viaTOLL ma działać do końca czerwca 2021 r., co oznacza, że dwa systemy będą działały równolegle przez miesiąc.

Skąd informacje o systemie?


Uruchomienie strony internetowej nowego systemu poboru opłat drogowych e-TOLL zaplanowano na pierwszą połowę maja. Strona ta ma informować o wszelkich aspektach związanych z funkcjonowaniem nowego systemu e-TOLL; będą tam także informacje o płatnych odcinkach dróg czy kalkulator pozwalający na wyliczenie odpowiedniej opłaty należnej za przejazd po danej trasie. Użytkownicy systemu będą mogli się rejestrować i zakładać konta w nowym systemie od drugiej połowy maja. Rozpoczęcie poboru opłat w tym systemie przewidziane jest na pierwszą połowę czerwca.

System e-TOLL, oparty o pozycjonowanie satelitarne, to następca systemu via-TOLL, opartego o pozycjonowanie radiowe, który służy do poboru opłat od pojazdów lub zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej za przejazd po niektórych odcinkach dróg krajowych. Za przejazd muszą płacić m.in. ciężarówki, autobusy czy samochody osobowe z przyczepami, jeśli dopuszczalna masa całkowita takiego zestawu jest większa od 3,5 tony.

źródło:

Zobacz więcej