RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Obostrzenia przedłużone. Rząd otwiera żłobki i przedszkola [WIDEO]

Obostrzenia, które obowiązują, zostaną przedłużone o kolejny tydzień, do 25 kwietnia – poinformował na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Wyjątkiem jest otwarcie żłobków i przedszkoli; od poniedziałku dzieci mogą do nich wrócić. Dopuszczone będzie uprawianie sportu na świeżym powietrzu dla grup do 25 osób. Minister przekazał, że do 3 maja przedłużone zostaną obostrzenia dotyczące zamknięcia hoteli i obiektów noclegowych.

Raport o koronawirusie. Ministerstwo Zdrowia podaje nowe dane

Koronawirus w Polsce. W środę 14 kwietnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 21 283 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Z danych resortu...

zobacz więcej

Konferencja ministra zdrowia. Jakie są nowe obostrzenia?


Niedzielski podczas konferencji prasowej dotyczącej sytuacji epidemicznej i wprowadzonych w związku z nią obostrzeń zwracał uwagę, że od kilku dni obserwowane jest zmniejszenie dziennej liczby zachorowań na COVID-19. Jak mówił, ta tendencja była już obecna w zeszłym tygodniu.

Zaznaczył jednocześnie, że w tym tygodniu „widzimy, że niestety ta liczba się troszeczkę zwiększa”. – Dziś, wczoraj i przedwczoraj mieliśmy do czynienia z przyrostem dziennej liczby zachorowań. Trzeba bardzo wyraźnie powiedzieć, że te przyrosty są pewnym skutkiem sytuacji, że tydzień temu mieliśmy święta i ten punkt odniesienia jest nieco zaburzony – tłumaczył.

Niedzielski wskazał, że w środę odnotowano 21283 przypadki, czyli o ponad 6 tys. więcej niż tydzień temu. Zaznaczył przy tym, że przed tygodniem mieliśmy zniekształcenie wynikające z okresu świątecznego.

Prawie 100 tys. testów


– Ten wzrost to dynamika rzędu 43 proc. i, co najważniejsze, wykonane jest blisko 100 tys. testów, to przyrost jest w sytuacji dużej liczby wykonywanych testów – mówił. Minister oświadczył, że aby mieć pojęcie na temat perspektywy wzrostu, dane należy odnosić nie tylko do poprzedniego tygodnia, ale też do okresu przed dwoma tygodniami. Przypomniał, że w środę dwa tygodnie temu liczba zakażeń sięgnęła 33 tys.

Nowe obostrzenia epidemiczne. Konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego

Obostrzenia, które aktualnie obowiązują, zostaną przedłużone o kolejny tydzień do 25 kwietnia – poinformował na konferencji prasowej minister...

zobacz więcej

– Czyli widać bardzo wyraźnie, że tendencja dłuższa, liczona w perspektywie 2-3 tygodni, jest już malejąca. Natomiast to zaburzenie, które obserwujemy w ciągu kilku ostatnich dni, wynika z tego, że tydzień temu były po prostu święta – powtórzył Niedzielski.

Otwarcie przedszkoli i żłobków


Minister poinformował, że 19 kwietnia otwarte zostaną żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci.

Od 19 kwietnia dopuszczona zostanie możliwość uprawiania sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu (do 25 osób) i uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy.

Majówka 2021. Hotele będą zamknięte


Minister na konferencji powiedział, że „aby nie było dylematów związanych z podejmowaniem decyzji co do majówki”, restrykcje dotyczące hoteli i obiektów noclegowych zostają przedłużone o dwa tygodnie. Oznacza to, że działanie hoteli i obiektów noclegowych do 3 maja będzie ograniczone na dotychczasowych zasadach.

Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze i noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy. Dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu.

Pandemia nieufności. Polacy nie chcą udostępniać prywatnych danych

Polacy nie chcą udostępniać prywatnych danych, nawet jeśli stawką jest walka z koronawirusem. Mniej niż 30 proc. z nas przekazałoby prywatne dane...

zobacz więcej

Obostrzenia. Jakie obowiązują zakazy i nakazy?


Pozostałe obostrzenia zostają przedłużone do niedzieli 25 kwietnia. Obowiązują ograniczenia w handlu i limity w miejscach kultu. Salony fryzjerskie i kosmetyczne pozostają zamknięte.

Uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.

Wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

Niedzielski przekazał, że jeśli rząd będzie myślał o kolejnych luzowaniach obostrzeń, „to regionalizacja jest niemal pewna”.

– Jeśli liczba zakażeń w województwach spadnie poniżej 30 na 100 tys., będziemy myśleli o kolejnych krokach – dodał.

źródło:
Zobacz więcej