RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sprawa Sławomira Nowaka. Konferencja ministra Ziobry

Decyzja sądu o zwolnieniu z aresztu Sławomira Nowaka uderza w prawidłowość prowadzenia śledztwa – oświadczył minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. W jego opinii chodzi zarówno o śledztwo prowadzone przez przez prokuraturę polską, jak i ukraińską. Prokurator Generalny uważa, że zwolnienie Nowaka z aresztu stwarza również możliwość oddziaływania podejrzanego na bieg postępowania, w tym na zeznania świadków i wyjaśnienia podejrzanych.

Rzecznik Praw Obywatelskich o sprawie Sławomira Nowaka

Kontekst sprawy i wszystkie okoliczności dotyczące daty zatrzymania, wpływu na wiek procesów politycznych zachodzących w Polsce oraz okoliczności...

zobacz więcej

– Ta decyzja sądu, zwolnienie głównego podejrzanego, któremu zarzuca się nie tylko przyjmowanie wielu łapówek, ale zorganizowanie całego procederu i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, uderza również w prawidłowość prowadzonego postępowania przez prokuraturę ukraińską – powiedział Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Podkreślił, że w sprawie Nowaka mamy do czynienia z procederem korupcyjnym na międzynarodową skalę.

– Mówienie, że prokuratura osiadła na laurach, to kłamstwo, większość zarzutów została postawiona po sześciu miesiącach od aresztowaniu. Kwota łapówek przyjętych zwiększyła się z 1,5 mln do 5 mln zł – wyliczył Ziobro.

źródło:
Zobacz więcej