RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rzecznik Praw Obywatelskich o sprawie Sławomira Nowaka

Sławomir Nowak (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Sławomir Nowak (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Kontekst sprawy i wszystkie okoliczności dotyczące daty zatrzymania, wpływu na wiek procesów politycznych zachodzących w Polsce oraz okoliczności takie jak duży poziom upolitycznienia prokuratury muszą zmuszać do stawiania znaku zapytania w tej sprawie – powiedział Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, odnosząc się do zwolnienia z aresztu Sławomira Nowaka.

Tarczyński o Bodnarze: Wiecznym RPO nie będzie

Adam Bodnar nie będzie wiecznym Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Nie będzie łamana konstytucja. To jest kwestia czasu. Co ma wisieć, nie utonie –...

zobacz więcej

Adam Bodnar był pytany w TOK FM o to, czy „należy uznać, że Sławomir Nowak przebywał w areszcie przez przynależność do innego niż władza obozu politycznego”.

– Cały kontekst sprawy i okoliczności daty zatrzymania, wpływu na wiek procesów politycznych zachodzących w Polsce, duży poziom upolitycznienia prokuratury muszą zmuszać do stawiania znaku zapytania; nic więcej nie mogę powiedzieć, bo nie znam akt tego postępowania – powiedział RPO.

Bodnar zaznaczył, że od wielu lat obserwuje praktykę życia publicznego i te wątpliwości należy dokładnie zbadać.

– Rzecznik ma ograniczone możliwości kontrolowania zasadności stosowania środków zapobiegawczych takich jak areszt tymczasowy, ponieważ nie możemy wkraczać w przestrzeń niezawisłości sędziowskiej w tym zakresie; dlatego moja wypowiedź jest dość wstrzemięźliwa – wyjaśnił.

O śledztwo w sprawie Sławomira Nowaka pytany był także wiceszef resortu sprawiedliwości Michał Woś.

Wiceszef MS wyjaśnił, że areszt powinien trwać nie dłużej niż rok, a standardy praw człowieka z Europejskiego Trybunału Praw Człowieka mówią, że powyżej dwóch lat to jest „pewne naruszenie”. Jak wskazał, kiedy materiał jest wystarczający wtedy pojawia się akt oskarżenia. Według Wosia „w przypadku Nowaka żadnego standardu w tym przypadku nie naruszono”.

Przeczytaj też: 
Sławomir Nowak załamany: „Pewnych rzeczy mi już nie zwrócą” [WIDEO]

  

źródło:
Zobacz więcej