RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Berlin wprowadza większe swobody dla zaszczepionych przeciwko COVID-19

W Niemczech pojawiają się apele o większe swobody  dla zaszczepionych (fot. Sean Gallup/Getty Images)
W Niemczech pojawiają się apele o większe swobody dla zaszczepionych (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Senat Berlina zadecydował, że osoby zaszczepione powinny mieć takie same prawa jak osoby, które uzyskały wynik negatywny testu na obecność COVID-19 – informuje agencja dpa. Przedłużyły jednocześnie obowiązujące w mieście ograniczenia związane z pandemią koronawirusa do 9 maja.

Koronawirus. Francja planuje wybory regionalne

Prezydent Francji Emmanuel Macron będzie przewodniczył w czwartek posiedzeniu w sprawie protokołów stopniowego wznowienia aktywności w miejscach...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Od najbliższej niedzieli osoby, które przyjęły szczepionkę przeciwko koronawirusowi, nie będą musiały już przedstawiać wyniku testu podczas wizyt u fryzjerów lub w salonach kosmetycznych, muzeach czy podczas zakupów w Berlinie – od 15. dnia po drugiej dawce wystarczy dowód szczepień.

Ostatnio berlińska senator ds. ekonomicznych Ramona Pop publicznie apelowała o znacznie większą swobodę dla zaszczepionych. „Nie chodzi o przywileje, ale prawa wolnościowe każdej jednostki” – powiedziała w wywiadzie dla dziennika „Tagesspiegel”.

Rząd federalny Niemiec zatwierdził we wtorek projekt nowelizacji ustawy o ochronie przed zakażeniami; zdecydował się na tzw. hamulec bezpieczeństwa dla całego kraju.

Przeczytaj też: 14 maja Grecja otwiera sezon turystyczny. Na jakich zasadach?

COVID-19. Johnson & Johnson opóźnia wejście szczepionki na unijny rynek

Koncern farmaceutyczny Johnson & Johnson poinformował we wtorek, że zdecydował się opóźnić wprowadzenie na unijny rynek swojej szczepionki...

zobacz więcej

Federalna zasada hamulca bezpieczeństwa, polegająca na przywróceniu obostrzeń twardego lockdownu od wartości 100 zachorowań na 100 tys. mieszkańców w ciągu tygodnia, ma na celu zapewnienie jednolitego wdrożenia ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa. Dotychczas były one realizowane na mocy dekretów poszczególnych krajów związkowych, w niektórych przypadkach w różny sposób.

Gdyby w stolicy Niemiec, gdzie zapadalność siedmiodniowa wynosi ponad 100, pojawił się federalny hamulec bezpieczeństwa, berlińczycy musieliby nie tylko przygotować się na ponowne zamknięcie wielu obecnie otwartych sklepów, ale także na godzinę policyjną.

Od godz. 21 do 5 przebywanie poza mieszkaniem lub ogrodem w zasadzie nie byłoby już dozwolone.

źródło:

Zobacz więcej