RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ser a proces pokojowy na Cyprze. KE podjęła decyzję

Sprawa sera halloumi/hellim stanowi precedens (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Sprawa sera halloumi/hellim stanowi precedens (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Sery są wyjątkowo ważnym elementem negocjacji międzynarodowych – oznajmił na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer. Odniósł się w ten sposób do decyzji KE, która zarejestrowała „halloumi” jako chronioną nazwę pochodzenia (ChNP) dla sera z obu części Cypru.

Konflikt Cypru z Cyprem Północnym: prezydenci zapowiedzieli powrót do rozmów

Przywódcy Nicos Anastasiades nieuznawanej na arenie międzynarodowej Tureckiej Republiki Cypru Północnego (TRCP) Ersin Tatar zapowiedzieli powrót do...

zobacz więcej

– Jako Francuz mogę z całym przekonaniami potwierdzić, że ser jest wyjątkowo ważnym elementem w negocjacjach międzynarodowych – oznajmił Mamer, komentując poniedziałkową decyzję Komisji. Wbrew pozorom sprawa jest ważna nie tylko z punktu widzenia Francuzów i koneserów sera, ale też dla procesu pokojowego na Cyprze i – szerzej – dla relacji UE z Turcją.

W 1974 roku w wyniku wojny domowej Cypr został podzielony na część grecką i turecką, wspierane militarnie odpowiednio przez Ateny i Ankarę. Od 2004 roku de iure cała wyspa jest członkiem UE, choć faktycznie do Wspólnoty przystąpiła tylko część grecka. Stosowanie prawa unijnego było zawieszone na obszarach, nad którymi rząd greckiej Republiki Cypryjskiej nie sprawuje rzeczywistej kontroli. Aż do tej chwili.

Osiągnięcie o znaczeniu politycznym i gospodarczym


Sprawa sera halloumi/hellim stanowi precedens w tej kwestii: przepisy dotyczące chronionej nawy pochodzenia – a więc również wymagania sanitarne itp. – będą obowiązywać na obu częściach wyspy. Komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira podkreśliła, że „jest to duże osiągnięcie o znaczeniu politycznym i gospodarczym” dla całej wyspy Cypr.

– Wdrożenie tych ustaleń w duchu współpracy powinno przyczynić się do wzmocnienia zaufania i pewności między dwiema społecznościami cypryjskimi. Komisja będzie nadal odgrywać aktywną rolę w celu znalezienia kompleksowego i trwałego rozwiązania problemu cypryjskiego – zapewniła.

źródło:

Zobacz więcej