RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Chiny wprowadzą w pieniądzach datę ważności

Ludowy Bank Chin wprowadził swoją pierwszą cyfrową walutę (fot. Shutterstock)
Ludowy Bank Chin wprowadził swoją pierwszą cyfrową walutę (fot. Shutterstock)

Ludowy Bank Chin wprowadza swoją pierwszą cyfrową walutę opartą na blockchain. Cyfrowy juan to sponsorowana przez rząd wirtualna waluta, zaprojektowana do śledzenia wszystkich przepływów pieniężnych. Elektroniczna waluta będzie najprawdopodobniej miała funkcję „daty ważności”.

Będziemy płacić okiem? Nowa metoda już testowana

PayEye – opracowana w Polsce technologia płacenia skanem tęczówki oka – niedługo może zawitać do największych miast w kraju.

zobacz więcej

Jak informuje „The Wall Street Journal”, różne opcje wprowadzania dat ważności do cyfrowych juanów zostały już przetestowane. W ten sposób chińskie władze będą mogły zmuszać obywateli do wydawania pieniędzy. Ludowy Bank Chin mógłby stymulować konsumpcję w okresach dekoniunktury gospodarczej, ogłaszając, że określonego dnia straci ważność część cyfrowych juanów.

Ludowy Bank Chin jest bankiem centralnym, który obecnie prowadzi najbardziej zaawansowane prace dotyczące własnej waluty cyfrowej. W zeszłym roku przeprowadzono testy w kilku wielkich metropoliach, w ramach których przydzielono wylosowanym obywatelom po puli cyfrowych juanów.

Cyfrowy juan będzie działał podobnie do innych wirtualnych systemów płatności. Użytkownicy mogą wykonywać operacje za pomocą aplikacji lub karty, które nie wymagają połączenia z internetem.

Cyfrowa waluta dałaby również władzom kontrolę nad krajowymi transakcjami finansowymi. Mogłyby one dokładnie śledzić wszelkie transakcje przeprowadzane przez mieszkańców, a także łatwiej nakładać na nich kary finansowe.

Zobacz także: Banknot z Lechem Kaczyńskim. NBP wprowadzi do obiegu 80 tys. sztuk [WIDEO]

źródło:
Zobacz więcej