RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rosyjscy kosmonauci dostaną podwyżki. Putin odpowiedział na apel

Prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się z kosmonautami (fot. PAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ / KREMLIN / SPUTNIK / POOL)
Prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się z kosmonautami (fot. PAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ / KREMLIN / SPUTNIK / POOL)

Prezydent Rosji Władimir Putin zaproponował podwyżki dla kosmonautów. Najwięcej – aż o 70 proc. – mają wzrosnąć zarobki tych, którzy dopiero przygotowują się do lotu w kosmos. Putin mówił o tym na spotkaniu na temat rozwoju branży kosmicznej.

Sojuz z astronautami na pokładzie wystartował na ISS [WIDEO]

Z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartował w piątek Sojuz MS-18 z trzyosobową załogą. Astronauci mają dotrzeć na Międzynarodową Stację...

zobacz więcej

Propozycje podwyżek ma teraz przedstawić rząd. Wcześniej o podniesienie wysokości pensji kosmonautów zaapelowała państwowa agencja kosmiczna Roskosmos.

12 kwietnia w Rosji obchodzono Dzień Kosmonautyki, ustanowiony w rocznicę pierwszego lotu człowieka w kosmos. W poniedziałek minęła 60. rocznica od dnia, gdy radziecki kosmonauta Jurij Gagarin okrążył Ziemię na pokładzie statku Wostok 1.

Władimir Putin w dniu rocznicy odwiedził miejsce lądowania Gagarina, w rejonie engelskim w obwodzie saratowskim i złożył kwiaty przed pomnikiem kosmonauty.

W widowiskowy sposób upamiętniono lot Gagarina w Nowogrodzie Wielkim, gdzie odbył się pokaz świetlny z wykorzystaniem ponad 500 dronów. Grupa dronów z włączonymi światłami uniosła się w powietrze tworząc rozmaite kształty na tle nocnego nieba. Światła układały się kolejno w kontur pierwszego satelity i rakiety Wostok. Na zakończenie drony utworzyły sylwetkę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

W Petersburgu o wyczynie Gagarina przypomniano pokazem światła i dźwięku. Tłem dla niego było skrzydło mostu Pałacowego. Most na Newie, znajdujący się obok Ermitażu, podniesiono specjalnie w tym celu.

źródło:

Zobacz więcej