RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Atak na ośrodek nuklearny. Iran zapowiada zemstę na Izraelu

Według Iranu za awarię sieci energetycznej w ośrodku w Natanz odpowiada Izrael (fot. PAP/EPA/A.TAHERKENAREH)
Według Iranu za awarię sieci energetycznej w ośrodku w Natanz odpowiada Izrael (fot. PAP/EPA/A.TAHERKENAREH)

Iran zapowiada zemstę za niedawny atak na jeden z ośrodków nuklearnych. W niedzielę nieznani sprawcy doprowadzili do awarii sieci energetycznej w ośrodku w Natanz. W ten sposób pozbawili irańskich naukowców możliwości produkcji wzbogaconego uranu, głównego składnika ewentualnej bomby atomowej.

Atak na irański ośrodek nuklearny. Izraelskie radio: Stał za tym nasz wywiad

Radio publiczne Izraela podało w niedzielę, powołując się na źródła w służbach specjalnych, że izraelski wywiad Mosad przeprowadził cyberatak na...

zobacz więcej

Irańskie władze twierdzą, że za atakiem stoi Izrael. – Reżim syjonistów mówił o tym wiele razy, zarówno teraz jak i wcześniej. Wiele innych źródeł także wskazuje, że za tym wszystkim stali właśnie syjoniści – mówił rzecznik irańskiego MSZ Said Khatibzadeh. Z kolei szef irańskiej dyplomacji Mohammad Jawad Zarif zapowiedział zemstę za zniszczenia w ośrodku w Natanz.

Według informacji światowych mediów, w podziemnym ośrodku w tych dniach miały zostać uruchomione nowe wirówki. W niedzielę budynkiem wstrząsnęła eksplozja, a uszkodzona została sieć energetyczna. W praktyce uniemożliwia to produkcję wzbogaconego uranu.

Izrael nie komentuje sprawy, ale miejscowe media także wskazują, że to izraelskie służby mogły stać za atakiem hakerskim, który doprowadził do eksplozji. W przeszłości kilkakrotnie dochodziło już do podobnych zdarzeń, których autorstwo przypisywano właśnie Izraelowi.

Zobacz także: Incydent w ośrodku atomowym w Iranie


Wszystko dzieje się zaledwie kilka dni po rozpoczęciu wstępnych rozmów USA i Iranu na temat ewentualnego powrotu do porozumienia nuklearnego. Przypuszcza się jednak, że osiągnięcie kompromisu będzie niezwykle trudne.

źródło:
Zobacz więcej