RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Trybunał decyduje ws. RPO. Bodnar narusza zasadę kadencyjności?

Arkadiusz Mularczyk i Adam Bodnar. Kontrowersje ws. RPO (fot. Forum/Adam Chelstowski; PAP/Wojciech Olkuśnik)
Arkadiusz Mularczyk i Adam Bodnar. Kontrowersje ws. RPO (fot. Forum/Adam Chelstowski; PAP/Wojciech Olkuśnik)

Kadencja Rzecznika Praw Obywatelskich trwa 5 lat. Trybunał Konstytucyjny ocenia więc, czy po upływie tego okresu dana osoba może dalej pełnić tę funkcję. – Moim zdaniem nie – mówi w rozmowie z portalem tvp.info Arkadiusz Mularczyk (PiS). Ocenia, że gdyby przyjąć argumentację Adama Bodnara, w przypadku braku konsensusu Sejmu i Senatu, Bodnar zostałby na stanowisku do samej emerytury. – Nie chodzi o wydłużenie kadencji, ale o ochronę praw obywateli – komentował z kolei w TK obecny RPO.

Konstytucyjność ustawy o RPO. O co chodzi w sprawie Bodnara przed TK

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego zajmą dziś stanowisko w sprawie długości kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich. TK zgodnie z Konstytucją RP...

zobacz więcej

Trybunał Konstytucyjny rozpatrywał w poniedziałek wniosek grupy posłów Prawa i Sprawiedliwości dotyczący pełnienia obowiązków przez Rzecznika Praw Obywatelskich po upływie pięcioletniej kadencji do czasu objęcia stanowiska przez nowego Rzecznika.

Sędziowie TK badali, czy artykuł 3 ustęp 6 ustawy z dnia 15 lipca 1987 r. o Rzeczniku Praw Obywatelskich jest zgodny z artykułem 2 Konstytucji RP, czyli zasadą demokratycznego państwa prawnego oraz wywodzoną z niej zasadą zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa, jak również z zasadą sprawiedliwości, z artykułem 209 ustęp 1 Konstytucji RP, określającym okres kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich oraz z artykułem 7 Konstytucji RP.

Sprawa przepisów o RPO została w TK odroczona do wtorku. Konstytucja mówi jednak jasno, że „Rzecznik Praw Obywatelskich jest powoływany przez Sejm za zgodą Senatu na 5 lat.”

Zobacz także -> Kolejny poseł spoza Zjednoczonej Prawicy poparł Wróblewskiego

– 5-letnia kadencja Adama Bodnara wygasła 9 września 2020 roku. RPO jest organem konstytucyjnym i musi działać w oparciu o przepisy prawa – mówi portalowi tvp.info Arkadiusz Mularczyk, który w tym postępowaniu reprezentuje stanowisko Sejmu.

Poseł PiS i wiceprzewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy zaznacza w rozmowie z nami, że mogłaby się zdarzyć sytuacja, w której jakiś obywatel zarzuciłby Rzecznikowi, że jego działania są niezgodne z prawem, bo jego wydłużona kadencja nie ma umocowania w przepisach. – Kadencja Adama Bodnara wygasła. Ktoś mógłby podnieść, że teraz uzurpuje on sobie prawa, których nie posiada – zaznacza.

Mularczyk: Obecna sytuacja mogłaby trwać w nieskończoność

„Bohaterowie” opozycji. Plują, wyzywają policjantów, łamią prawo

Politycy opozycji prześcigają się w atakach na policję. Teraz bronią kobiety, która brała udział w nielegalnym proteście, wyzywała i szarpała...

zobacz więcej

W rozmowie z portalem tvp.info Arkadiusz Mularczyk odniósł się również do argumentów, że Bodnar powinien pełnić funkcję RPO do momentu aż pojawi się nowy kandydat z szerokim poparciem w Sejmie i Senacie.

Wskazał, że mogłoby przecież dojść do sytuacji, w której w parlamencie długo nie będzie zgody ws. nowej kandydatury. – Obecny pat mógłby trwać w nieskończoność i czy oznaczałoby to, że Adam Bodnar byłby Rzecznikiem do emerytury? – pyta Mularczyk.

Zobacz także -> Lewica przedstawiła swojego kandydata na RPO

Poseł zaznacza, że jest zadowolony z poniedziałkowej rozprawy, bo stanowiska Sejmu, grupy posłów, którzy chcieli zajęcia się sprawą, oraz prokuratora generalnego okazały się zbieżne. – Wszystkie twarde argumenty są jednoznaczne – uważa.

Jak ustalił portal tvp.info, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich było aktywne w tej sprawie. Pracownik Adama Bodnara kilkukrotnie przeglądał w siedzibie Trybunału akta sprawy, co nie jest standardem w innych sprawach.

Rzecznik w swojej sprawie  próbował również wpłynąć na skład sędziowski, składając wnioski o wyłączenie jednego z sędziów.

– Rzeczywiście mogliśmy obserwować wyjątkowe zaangażowanie RPO w swojej sprawie. Nigdy wcześniej aż takiej aktywności nie było. Oszczędnie odnosił się do spraw w TK – przyznaje Arkadiusz Mularczyk. Wskazuje, że teraz Adam Bodnar skarżył się w mediach zarówno na skład sędziowski jak i kwestie formalne dotyczące wniosku. – Rzecznik świetnie zna prawo i ma sztab prawników. Jego niektóre działania można więc ocenić jako próbę obstrukcji procesowej – ocenia.

Z maseczką, ale bez dystansu na kontrmiesięcznicy? Wyrok po skardze RPO

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił karę 5 tys. zł nałożoną przez sanepid na uczestniczkę kontrmanifestacji wobec miesięcznicy smoleńskiej....

zobacz więcej

Ast o RPO: Konieczna nowelizacja ustawy


Jednym z wnioskodawców do TK ws. RPO był przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości Marek Ast z Prawa i Sprawiedliwości.

Dziennikarze pytali go, co będzie oznaczał wyrok Trybunału Konstytucyjnego uznający za niezgodne z ustawą zasadniczą przepisy ustawy dotyczące pełnienia obowiązków przez Rzecznika Praw Obywatelskich po upływie pięcioletniej kadencji do czasu objęcia stanowiska przez nowego Rzecznika.

Zobacz także -> Nowy sondaż. Jak Polacy oceniają Adama Bodnara?

Marek Ast odparł, że będzie to oznaczało konieczność nowelizacji ustawy o RPO. – Stworzenia takiego przepisu, który na czas do wyboru nowego Rzecznika da możliwość pełnienia obowiązków, ale oczywiście nie w takim zakresie kompetencji, jak przewiduje to konstytucja – powiedział Ast.

„Niesamowity zbieg okoliczności”. Chodzi o Tuska i decyzję ws. Nowaka

Donald Tusk, zupełnie niepytany o tę sprawę, powiedział nagle w piątek w TVN, że Sławomir Nowak jest więźniem politycznym. Dał do zrozumienia, że...

zobacz więcej

Bodnar o ochronie praw obywateli


Z kolei Adam Bodnar przekonywał w poniedziałek w TK, że gdyby nie mógł pełnić obowiązków dłużej niż 5 lat, Polacy zostali bez Rzecznika Praw Obywatelskich.

Tłumaczył, że w obecnych przepisach ustawowych chodzi o zapewnienie ciągłości funkcjonowania instytucji ombudsmana.

- Celem nie jest wydłużenie kadencji rzecznika, lecz zapewnienie efektywności korzystania z konstytucyjnego środka ochrony praw i wolności, czyli z artykułu 80 konstytucji, i odpowiedniej pomocy rzecznika w tym zakresie – podkreślał.

źródło:
Zobacz więcej