RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rocznica pierwszej audycji Radia Solidarność. Premier: To ważny element walki

Mateusz Morawiecki nawiązał do  do rocznicy pierwszej audycji podziemnego „Radia Solidarność” (fot. PAP/Marcin Obara)
Mateusz Morawiecki nawiązał do do rocznicy pierwszej audycji podziemnego „Radia Solidarność” (fot. PAP/Marcin Obara)

Wolny głos płynący z podziemnych audycji radiowych był ważnym elementem walki, przełamującym monopol informacyjny komunistów – napisał premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do rocznicy pierwszej audycji podziemnego Radia Solidarność.

Zakłócali obchody rocznicy katastrofy. Petardy, narkotyki, 11 zatrzymanych

W 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej grupa osób próbowała zakłócić uroczystości na pl. Piłsudskiego. Interweniowała policja. Wylegitymowano 295...

zobacz więcej

Na Facebooku szef rządu przypomniał, że 12 kwietnia mija 39 lat od emisji pierwszej audycji podziemnego Radia Solidarność. „Była to zasługa Marka Rasińskiego i Janusza Klekowskiego, którzy do audycji wykorzystali nadajnik skonstruowany przez inż. Ryszarda Kołyszkę” – dodał.

Morawiecki podkreślił, że „pierwsze audycje z podziemia płynęły dzięki małżeństwu Zofii i Zbigniewa Romaszewskich, którzy zajęli się organizacją całego przedsięwzięcia”.

Zaznaczył przy tym, że „warszawska audycja była pierwszą, ale niejedyną”. „We Wrocławiu pierwsza audycja Radia Solidarności Walczącej została wyemitowana 27 czerwca 1982 r. Audycje były nadawane do 1989 r. Przy emisji korzystano z prywatnych mieszkań, m.in. przy ul. Majakowskiego, ul. Estońskiej, ul. Balzaka, ul. Budziszyńskiej” – napisał Morawiecki.

„Wolny głos płynący z podziemnych audycji radiowych był ważnym elementem walki, przełamującym monopol informacyjny komunistów” – podkreślił. „Do dzisiaj pamiętam, jak w szkole po każdej takiej audycji trwały gorące dyskusje. Nie chodziło nawet o zestaw przekazywanych informacji, ale o sam fakt istnienia podziemnego radia” – napisał Morawiecki.

12 kwietnia mija trzydzieści dziewięć lat od emisji pierwszej audycji podziemnego „Radia Solidarność” w Warszawie....

Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Poniedziałek, 12 kwietnia 2021


Czytaj także: Uniki, manipulacje i chowanie głowy w piasek. Niemcy wciąż udają, że temat reparacji nie istnieje

źródło:
Zobacz więcej