RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wdzięczność Pomaski, bilans Budki, prawda Tuska

Polityczne wydarzenia komentuje Miłosz Manasterski  (fot. Getty Images)
Polityczne wydarzenia komentuje Miłosz Manasterski (fot. Getty Images)

Mimo świąt Wielkanocnych, w przeddzień rocznicy katastrofy smoleńskiej, w polskiej polityce nie było chwili spokoju. Szymon Hołownia powiedział, co oznacza dla niego patriotyzm, zaś Agnieszka Pomaska wyjaśniła, jak wiele zawdzięczamy Niemcom. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk pokazała, że kontrole poselskie nie są jej mocną stroną, a Borys Budka, że nie zna się na bilansie.

Zaszczepiony Hołownia do prezydenta. Pisze o patriotyzmie

Prezydent Andrzej Duda skomentował na Twitterze fakt zaszczepienia się na COVID-19 przez Szymona Hołownię. Lider Polski 2050 odniósł się do wpisu...

zobacz więcej

  Niedziela Wielkanocna. Szczepionki Putina, patriotyzm Hołowni


W niedzielę wielkanocną para prezydencka złożyła życzenia z okazji Wielkanocy. Nadziei oraz „wytrwałości i wiary, że razem możemy pokonać pandemię oraz wszelkie związane z nią trudności” życzył Polakom prezydent Andrzej Duda i jego małżonka Agata Kornhauser-Duda. Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, w rozmowie z serwisem Albicla.com, wyraził nadzieję, że epidemia skończy się za kilka miesięcy. Lider Zjednoczonej Prawicy stwierdził również, że nie widzi w tej chwili „żadnej realnej możliwości narzucenia Europie rosyjskiej szczepionki na koronawirusa”.

Szymon Hołownia w Wielką Sobotę skorzystał z błędu w systemie rejestracji szczepień i jako 44-latek zaszczepił się przeciw COVID-19, (Pfizerem, a nie Sputnikiem V) był ostro krytykowany przez polityków opozycji. – O godz. 12 krytykuje rząd, a o 14 korzysta z wpadek – mówił w programie „Woronicza 17” Robert Kropownicki z PO. Poseł PSL Paweł Bejda ocenił, że to „druga Madera” – porównując sytuację do wyjazdu Ryszarda Petru, który jednocześnie stał się zwieńczeniem jego politycznej kariery.

Hołownię skrytykował też mocno Tomasz Lis, co byłego gwiazdora TVN równie mocno zabolało. – Mam wrażenie, od wielu miesięcy, że ja i mój ruch staliśmy się jakąś obsesją Tomka. Jest w tak oczywisty sposób propagandzistą PO – odniósł się do zarzutów lider Polski 2050.

Natomiast prezydent Andrzej Duda poprosił na TT, żeby skończyć już z wielkanocnym hejtem wobec lidera Polski 2050. „Proponuję zostawić Szymona Hołownię w spokoju. Zaszczepił się i dobrze. Chciał jak najszybciej? Nie on jeden. Więcej wyrozumiałości dla ludzkiej słabości. Pomijam już fakt, że wszelkie przejawy hejtu w Wielkanoc to po prostu wstyd! Wyluzujcie. Wesołego Alleluja!” – napisał prezydent Duda.

Jarosław Kaczyński zabrał głos ws. premiera Morawieckiego

– Premier Mateusz Morawiecki ma moje poparcie i zaufanie, bo gdyby nie miał, to nie byłby tym, kim jest – powiedział wicepremier i prezes PiS...

zobacz więcej

Ale zamiast wdzięczności, Hołownia zaatakował głowę państwa, udając, że nic nie zrozumiał i strzelił focha. „Nikt, kto szczepienia nazywa słabością, podczas trzeciej fali pandemii, gdy umierają Polki i Polacy, nie ma prawa nazwać siebie samego patriotą”. Co innego bohater Hołownia, który zaszczepił się dużo wcześniej niż jego rocznik. To jest rzeczywiście prawdziwy patriota! Z tej perspektywy to jednak największymi patriotami są Leszek Miller i Krystyna Janda, bo oni zaszczepili się jeszcze w grudniu 2020 r.!

    Poniedziałek Wielkanocny. Obiad Potapowicza, podejrzenia Jońskiego


Prezes PiS Jarosław Kaczyński przeciął spekulacje części polityków opozycji o tym, kto będzie szefem rządu w kolejnych miesiącach. – Premier Mateusz Morawiecki ma moje poparcie i zaufanie, bo gdyby nie miał, to nie byłby tym, kim jest – prezes Kaczyński w wywiadzie dla „Gazety Polskiej”. Tymczasem według tygodnia „Sieci” już drugie zagraniczne laboratorium potwierdza, że na wraku samolotu Tu-154M, który rozbił się 11 lat temu w Smoleńsku, znajdowały się materiały wybuchowe. Autorzy podkreślili, że „zbliżamy się do prawdy o przyczynach tragedii narodowej z kwietnia 2010 r.”.

Sławomir Potapowicz, jeden z liderów warszawskiej Koalicji Obywatelskiej pochwalił się w sieci, że żona ułożyła mu wielkanocny obiad w wulgarny symbol „je*** PiS”. Trzeba przyznać, że dla polityków PO święta bez myślenia o PiS nie są już możliwe. A także święta bez fake newsów. Poseł Dariusz Joński z KO napisał na Twitterze: „Wczoraj Pfizerem można się było zaszczepić bez zapisów i e-skierowania w przynajmniej dwóch miejscach na Podkarpaciu. (…) Szczepią każdego chętnego. Pfizerem. Czy rząd nam o czymś nie mówi?” – napisał Joński. „Doniesienia o Rzeszowie i procencie zaszczepionych mieszkańców tego miasta nie są prawdziwe” – oświadczył szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

„Służalczość i uniżenie wobec Niemiec”. Kontrowersje ws. szczepionek

Agnieszka Pomaska z PO oceniła, że gdyby nie Polacy, Niemcy mieli by znacznie więcej szczepionek. – Byłam zażenowana, że polski parlamentarzysta...

zobacz więcej

    Wtorek. Wdzięczność Pomaski, kontrola Dziemianowicz-Bąk


Sprawę komentowała w radiowej Jedynce także poseł Marta Kubiak z PiS: - Informacje, które pojawiły się à propos Rzeszowa, są nieprawdziwe. Proces szczepień przebiega tam w podobnym tempie jak we wszystkich regionach. Apeluję, by nie zastraszać społeczeństwa, nie siać dezinformacji, nie zniechęcać do Narodowego Programu Szczepień – mówiła poseł Kubiak.

Zaniepokojone wpisami posła Jońskiego, posłanki Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk i Małgorzata Prokop-Paczkowska przeprowadziły w KPRM kontrolę poselską w związku z realizacją Narodowego Programu Szczepień. Na konferencji prasowej okazało się jednak, że kontrola je przerosła i wszystko im się… pozajączkowało… – Pani nie rozróżnia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego i zespołu roboczego koordynującego realizację programu szczepień. Cóż... po ponad roku walki z COVID warto byłoby jednak tę wiedzę już posiadać - tak rzecznik rządu Piotr Müller odpowiedział na zarzuty posłanki Lewicy.

Opozycja już sama nie wie, czy krytykować rząd, za to, że jest tak źle, czy za to, że jest tak dobrze. Poseł Agnieszka Pomaska wyjaśniła w mediach społecznościowych, że w Niemczech są problemy ze szczepieniami przez polski rząd… Dlaczego? – Ten rząd używa szczepionek, które nie są ich własnością, które zostały wynegocjowane przez Unię Europejską – stwierdziła Pomaska i dodała, że „największe i najbogatsze państwa UE podzieliły się z takimi krajami jak Polska dostępem do szczepionki”.

Tak, wiedzieliśmy od dawna, że mamy dobrych sąsiadów, ale dzięki poseł Pomasce wiemy już, jak dobrych. Sami nie szczepią, żebyśmy my się mogli szczepić. Szkoda, że posłanka PO posuwa się do takiej manipulacji swoimi wyborcami, którzy być może nie wiedzą, że za swoje szczepionki płacimy sami, że upoważniliśmy KE do negocjacji i zakupu w naszym imieniu, solidarnie ze wszystkimi krajami UE. A Niemcy, cóż, akurat Niemcy nie były solidarne i zamówiły sobie szczepionki spoza puli dla Unii Europejskiej. Świat według Pomaski wygląda inaczej i być może nawet jest to świat lepszy, różowy i przyjemny, tyle, że całkowicie nieprawdziwy. - Antypolskość w wypowiedziach polityków opozycji, zwłaszcza PO, pokazuje, że być może powinni rozważyć zmianę przynależności partyjnej i zapisać się do SPD albo CDU. Wówczas mogliby uskuteczniać czołobitność, ale poza granicami Polski – powiedział tvp.info poseł PiS Jan Mosiński.

Kukiz'15 bliżej współpracy z PiS i Porozumieniem

Ugrupowanie Kukiz'15 jest bliskie współpracy z Porozumieniem i PiS w sprawie wsparcia swoich kluczowych projektów – wynika z wypowiedzi polityków....

zobacz więcej

W swoim świecie żyje też profesor Leszek Balcerowicz. Były lider Unii Wolności ocenił, że rządowy program 500 Plus nie spełnił swojego zadania. – To, że dzięki 500 Plus będzie więcej dzieci i ograniczy się sfera ubóstwa, to jedna wielka propagandowa hucpa – mówił. Patrząc na działania profesora Balcerowicza w rządach, można by dojść do wniosku, że najlepszym sposobem na ograniczenie sfery ubóstwa jest likwidacja miejsc pracy. Zapewne takie działania rzeczywiście ograniczą ubóstwo i sprzyjają demografii, ale nie w Polsce, tylko u naszych zachodnich sąsiadów.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że rosną szanse na porozumienie Prawa i Sprawiedliwości z Kukiz’15. – Posuwamy się do przodu. W tym tygodniu mam spotkanie z ministrem Łukaszem Schreiberem, aby uzgodnić ustawy dotyczące konopi siewnych i konopi medycznych. Ustawa antykorupcyjna jest już uzgodniona. Kilka innych jest w opracowaniu. Oczekujemy też na informację, jakie ustawy PiS-u mielibyśmy w zamian poprzeć – powiedział tvp.info poseł Kukiz’15 Jarosław Sachajko.

    Środa. Bilans Budki, refleksje Zdrojewskiej


Cieszy możliwość porozumienia Zjednoczonej Prawicy z Kukiz’15, mogą jednak martwić rozdźwięki między obecnymi koalicjantami. Wicepremier Jarosław Kaczyński w rozmowie z „Gazetą Polską” nie wykluczył, że może dojść do wydarzeń, które doprowadzą do skrócenia kadencji parlamentu. „Ale żeby była jasność, nie prognozuję wcześniejszych wyborów. Jedynie nie wykluczam takiej ewentualności” – uspokajał wicepremier Jarosław Kaczyński.

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski stwierdził, że Jarosław Kaczyński może uznać prezydenta Rosji Władimira Putina za lepszego sojusznika niż Unia Europejska. Do takich tez stawiany przez byłego członka PZPR potrzeba nadmiaru wyobraźni albo po prostu złej woli. Zaledwie kilka dni temu prezes PiS mówił, że UE nie może narzucić krajom zakupu rosyjskich szczepionek. Polska sprzeciwia się też Nord Stream 2 i aneksji Krymu przez Rosję. Jak można interpretować to jako współpracę z Władimirem Putinem? – Jeżeli Kwaśniewski chce być pisarzem political fiction, to właśnie zrobił entrée. Jeżeli chce uchodzić za poważną osobę, to nie powinien takich dyrdymałów opowiadać – ocenił w rozmowie z tvp.info europoseł PiS Ryszard Czarnecki.

Prezydent oddał hołd zmarłym pracownikom służby zdrowia

Prezydent Andrzej Duda złożył hołd pracownikom służby zdrowia oraz funkcjonariuszom innych służb, którzy zginęli w walce z pandemią. Na początku...

zobacz więcej

Prezydent Andrzej Duda z okazji Światowego Dnia Zdrowia złożył hołd pracownikom służby zdrowia oraz funkcjonariuszom innych służb, którzy zginęli w walce z pandemią. Na początku uroczystości na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego do połowy masztu opuszczona została biało-czerwona flaga. Medykom podziękował także premier Mateusz Morawiecki. „Róbcie dalej to, co potraficie najlepiej, a my zrobimy wszystko, żeby wam w tym pomóc” – zapewnił szef rządu.

Szef PO Borys Budka wykazał się nieumiejętnością czytania sprawozdań finansowych. To bardzo źle świadczy o potencjalnym szefie opozycyjnego rządu. Budka oświadczył w mediach społecznościowych, że PKN Orlen zanotował 2,3 mld straty netto w 2020 r. Rzecz w tym, że to jedynie fragment wyników, a zysk skonsolidowany PKN Orlen za rok 2020 wyniósł 3,4 mld zł. Senator PO Barbara Zdrojewska postawiła w związku z tym pytanie: „Czy opozycja jest gotowa do przejęcia władzy?”. I odpowiedziała, sama sobie, że to mało istotne, ważniejsze jest bowiem „Czy społeczeństwo jest gotowe na rząd, który obieca ciężką pracę i wyrzeczenia”. Otóż nie – nie jest. Społeczeństwo nie jest przygotowane na rząd, który myliłby zyski ze stratami, wpływy do budżetu z kradzieżą VAT, a społeczeństwu fundował wyrzeczenia i ciężką pracę za coraz mniejsze pieniądze, czego już doświadczyliśmy wcześniej.

    Czwartek. Telefon prezydenta Dudy


Dobre wieści z frontu szczepień. - W maju dotrze do nas nawet dziewięć milionów szczepionek, a w kwietniu już mamy potwierdzone około 5,5 mln – zapowiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Premier przekazał też, że do końca kwietnia zostaną zaszczepieni wszyscy chętni powyżej 60. roku życia. Z kolei minister Michał Dworczyk zapowiedział dostawę nowych szczepionek. - Pierwsza partia 120 tys. szczepionek Johnson&Johnson ma trafić do Polski w połowie przyszłego tygodnia, przed planowanym wcześniej terminem – poinformował szef KPRM po rozmowie premiera Mateusza Morawieckiego z szefową KE Ursulą von der Leyen.

Tymczasem politycy i dziennikarze zaatakowali prezydenta Andrzeja Dudę za zdjęcie, na którym prowadzi rozmowę telefoniczną z królem Jordanii. Na zdjęciu głowa państwa ma założoną maseczkę, a jeden z internautów napisał, że Duda rozmawia przez „niepodłączony telefon”. Telefon oczywiście był podłączony, co widać na zdjęciu, na którym celowo ktoś zaznaczył inne niż w rzeczywistości miejsce gniazda na kabel. Część dziennikarzy brnęła w teorię spiskową, w czym celował przedstawiciel Onetu. Wszystko skończyło się kasowaniem tweedów i… niewypowiedzianym słowem „przepraszam” przez naczelnego Onetu. Bo przecież niemieckie portale nie muszą przepraszać Polaków, wystarczy już, że jak podała poseł Pomaska, zawdzięczamy Niemcom szczepionki. Przeprosił natomiast dziennikarz tego portalu. Warto docenić.

Dlaczego rozmowa Tusk–Klich miała nie ujrzeć światła dziennego?

„Nocna narada u premiera Tuska – 13 dni po katastrofie smoleńskiej. Nagranie z tego spotkania miało zostać bezpowrotnie zniszczone. Nam udało się...

zobacz więcej

Redaktor Anita Gargas ujawnia kolejne nagranie rozmów Tuska ws. katastrofy smoleńskiej. „Im więcej zagadek, tajemnic czy spraw ukrytych, tym więcej pożywek dla najbardziej idiotycznych, a jakże groźnych spekulacji dotyczących na przykład zamachu ze strony rosyjskiej” – mówił Donald Tusk podczas poufnej nocnej narady, do której doszło 13 dni po katastrofie smoleńskiej. W Magazynie Śledczym Anity Gargas ujawniono też sensacyjną informację, że z kancelarii premiera zniknęły dokumenty z okresu katastrofy smoleńskiej. Co rządzący chcieli ukryć?

    Piątek. Prawda Tuska


Być może wyjaśni to śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej, które zostało przedłużone do 31 grudnia 2021 r. Śledczy podali też, że „prowadzone są czynności dowodowe dostarczające nowe informacje, pozwalające na wyjaśnienie przyczyn katastrofy”.

Tymczasem w przeddzień 11 rocznicy katastrofy smoleńskiej TVN zaprosił do studia Donalda Tuska, który powiedział, że ubolewa, iż „kilka osób postanowiło zrobić ze Smoleńska polityczną wojnę”. Były premier stwierdził również, że „prawda o katastrofie smoleńskiej została wyjaśniona”. – Pracowała nad tym państwowa komisja złożona nie z polityków, z uczciwych, niezwykle kompetentnych ludzi, którzy całe życie poświęcili badaniom katastrof lotniczych – mówił Donald Tusk.

Szczegóły tej pracy poznaliśmy niedawno za sprawą Magazynu Śledczego Anity Gargas… Donald Tusk dodał też, że Sławomir Nowak stał się więźniem politycznym. Nie dodał, że to chyba więzień prezydenta Wołodymira Zełeńskiego, bo sprawa dotyczy podejrzenia korupcji podczas pracy Nowaka na Ukrainie. „11 lat temu było to samo. Przemysł pogardy i ataki. Te same osoby, słowa, frustracja i ta sama nienawiść” – skomentowała na Twitterze rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska.

    Sobota. 11. rocznica katastrofy smoleńskiej


Ze względu na pandemię uroczystości związane z rocznicą katastrofy smoleńskiej miały charakter kameralny. W ramach obchodów prezydent Andrzej Duda udał się do Krakowa. - Jestem tu, żeby oddać hołd i uczcić pamięć Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki Marii i wszystkich wielkich Polaków, którzy 11 lat temu zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem – powiedział na Wawelu prezydent Andrzej Duda. Prezydent złożył także wieńce pod pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej na placu Piłsudskiego w Warszawie.

11 lat od katastrofy w Smoleńsku. Jak wygląda wyjaśnianie przyczyn? [KALENDARIUM WYDARZEŃ]

11 lat po katastrofie smoleńskiej nadal budzi ona spory. Przedstawiamy w porządku chronologicznym najważniejsze wydarzenia związane z wyjaśnianiem...

zobacz więcej

– 11 rocznica katastrofy smoleńskiej, jak co roku, przypomina nam o tragiczne zmarłych rodakach. Oddaję dziś cześć wszystkim 96 ofiarom tej tragicznej katastrofy smoleńskiej; rodakom, dla których ziemia ta okazała się ostatnim przystankiem – podkreśliła marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Premier Mateusz Morawiecki złożył kwiaty pod tablicami w Kancelarii Premiera, upamiętniającymi członków generalicji i pracowników KPRM, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku. - Katastrofa smoleńska zraniła naszą Ojczyznę, odbierając ludzi najwybitniejszych i najbardziej potrzebnych. Pamiętamy o wszystkich 96 ofiarach. Kontynuowanie ich dzieła to nasz obowiązek – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Grupa warszawiaków poinformowała, że przeprowadziła w nocy akcję obywatelską, polegającą na zaklejeniu tablicy al. Armii Ludowej napisem „ul. Lecha Kaczyńskiego”. Podobną akcję przeprowadzono dwa lata temu, gdy Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wcześniejsze zarządzenie wojewody o zmianie al. Armii Ludowej na ul. Lecha Kaczyńskiego.

Uroczysta mszę święta w Archikatedrze Warszawskiej w intencji ofiar katastrofy celebrował biskup Michał Janocha. W wieczornej mszy uczestniczyli m.in.: prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, prezydent Andrzej Duda z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, wicepremierzy: Piotr Gliński, Jacek Sasin, ministrowie, w tym m.in. szef MSWiA Mariusz Kamiński, szef MS Zbigniew Ziobro. W homilii biskup Michał Janocha mówił: – Co robić z tą raną? Co robić z raną, która jest? Można rozdrapywać, jątrzyć, wtedy bardziej krwawi. Można ją zasłonić, udawać, że jej nie ma, ale przecież zasłaniana pozostaje. Można przyjąć postawę człowieka niegodną, można ją wyśmiewać, można nawet z niej szydzić. Wszystko można, ale czy się godzi? – pytał biskup Janocha.

Katastrofa smoleńska. Jak Tusk wspierał raport Anodiny

Po 10 latach od przedstawienia słynnego raportu Anodiny Rosjanie mogą kolejny raz powiedzieć: Donald Tusk nasz człowiek w Warszawie. Jeśli dotąd...

zobacz więcej

Przed uroczystościami związanymi z 11. rocznicą katastrofy smoleńskiej, w Ogrodzie Saskim pojawiła się grupa osób z flagami „Strajku Przedsiębiorców”, którzy m.in. odpalali race. Interweniowała policja. Jak mówił IAR rzecznik Komendy Stołecznej Policji Sylwester Marczak, wśród zatrzymanych były osoby naruszające nietykalność cielesną funkcjonariuszy, a także osoba poszukiwana, która miała odbyć karę więzienia oraz osoba posiadająca narkotyki. Wśród zatrzymanych by takżeł kandydat w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich Paweł Tanajno.

Jak wynika z filmu podkomisji smoleńskiej kierowanej przez Antoniego Macierewicza, wybuchy w kadłubie i na skrzydle Tu-154M oraz działania Rosjan przyczyniły się do katastrofy smoleńskiej. Świadczą o tym m.in. obecność heksogenu i trotylu na szczątkach wraku tupolewa oraz charakterystyczne dla eksplozji rozmieszczenie ciał ofiar.

Zobacz także:  Zakłócali obchody rocznicy katastrofy    

źródło:
Zobacz więcej