RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zapowiedź nowych represji Polaków na Białorusi? „Dochodzi do heroizacji nazizmu”

Represje białoruskich władz koncentrują się obecnie na polskiej mniejszości (fot. Valery Sharifulin\TASS via Getty Images)
Represje białoruskich władz koncentrują się obecnie na polskiej mniejszości (fot. Valery Sharifulin\TASS via Getty Images)

– Białoruś zamierza ostro reagować na próby organizowania przez przedstawicieli władz Polski na białoruskim terytorium wydarzeń dotyczących heroizacji nazizmu i przestępców wojennych – oznajmił w sobotę w wywiadzie telewizyjnym szef białoruskiej dyplomacji Uładzimir Makiej.

Łukaszenka o żołnierzach wyklętych: Bandyci i zbrodniarze. Polskę nazywa okupantem

Aleksander Łukaszenka na naradzie poświęconej polityce zagranicznej Białorusi wiele miejsca poświęcił relacjom z Polską. Oskarżył Warszawę o...

zobacz więcej

– Działania przeprowadzone na terytorium Białorusi nie tyle były głupie, co w ogóle nie rozumiem, jak ktoś mógł wpaść na pomysł, żeby organizować w naszym kraju, który stracił podczas II wojny światowej jedną trzecią ludności, podobne wydarzenia: uczczenia w ich mniemaniu bohaterów, których u nas całkowicie zasadnie uważa się za przestępców – powiedział Makiej.

Podkreślił, że władze Białorusi były zmuszone podjąć w odpowiedzi zdecydowane kroki i poprosić o opuszczenie kraju kilku pracowników polskich konsulatów, którzy uczestniczyli w podobnych wydarzeniach.

Makiej oznajmił, że ponad 500 różnych „firemek” na Białorusi, znajdując luki w ustawodawstwie, zajmowało się „tak zwaną działalnością edukacyjną” – na zasadach „kompletnie obcych” białoruskiemu społeczeństwu.

– Będziemy zmuszeni nadal badać tę kwestię i podejmować konkretne kroki w celu zaprowadzenia porządku w naszym ustawodawstwie i zlikwidowania takich luk – oznajmił.

Zobacz takżeRepresje na Białorusi. Polska aktywistka usłyszała zarzuty

„Niczego się nie boimy”. Białoruski dowódca tłumaczy, jak strzelać do demonstrantów

Inicjatywa zrzeszająca byłych funkcjonariuszy białoruskich organów ścigania BYPOL opublikowała kolejne nagranie, które według niej jest dowodem...

zobacz więcej

Szef MSZ dodał, że wiele struktur i osób zajmowało się na Białorusi destruktywną działalnością, otrzymując finansowanie z zagranicy. Oświadczył, że sprawą tą zajmują się obecnie Prokuratura Generalna i Komitet Śledczy.

Będziemy bardzo ostro reagować na wszelkie podobne zjawiska związane z gloryfikowaniem nazizmu, faszyzmu i ich popleczników – powiedział Makiej.

Strona białoruska twierdzi, że do „heroizacji zbrodniarzy” doszło podczas wydarzenia poświęconemu obchodom Dnia Żołnierzy Wyklętych, zorganizowanym przez organizację polską z Brześcia. Rzekomo, w jego trakcie, miał być wychwalany Romuald Rajs ps. „Bury”, który, jak twierdzono „odpowiada za zbrodnie na białoruskich cywilach na Podlasiu w 1946 roku”.

Z informacji PAP wynika jednak, że spotkanie było poświęcone lokalnym działaczom, którzy po wojnie w Brześciu i okolicach pielęgnowali ślady polskości i byli za to represjonowani.

Czytaj takżeLiderzy Związku Polaków na Białorusi pozostają w areszcie

źródło:

Zobacz więcej