RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dokumentalny film „Obcy”. Po katastrofie smoleńskiej Komorowski odznaczył Rosjan [WIDEO]

Bronisław Komorowski (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Bronisław Komorowski (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Już 6 maja 2010 r. Bronisław Komorowski, marszałek Sejmu, pełniący obowiązki prezydenta, odznaczył 20 rosyjskich obywateli Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Powodem nadania odznaczenia były – jak można było przeczytać na oficjalnej stronie prezydenta – „wybitne zasługi i zaangażowanie w działania podjęte przez stronę rosyjską po katastrofie polskiego samolotu specjalnego pod Smoleńskiem”. Fragment przedstawiający to wydarzenie został pokazany w filmie dokumentalnym „Obcy”, poświęconym katastrofie smoleńskiej.

Uroczystości w Archikatedrze Warszawskiej. „Wielka rana narodu” [WIDEO]

W sobotę ok. godz. 19., w 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej, w Archikatedrze Warszawskiej rozpoczęła się msza święta w intencji ofiar katastrofy....

zobacz więcej

17-minutowy film „Obcy”, autorstwa publicysty Tomasza Rakowskiego, składa się z „materiałów video, wywiadów, artykułów, zdjęć oraz produkcji filmowych, które powstały po 10 kwietnia 2010 roku”.

Jak czytamy w opisie materiału, „dzięki zebraniu wielu rozproszonych źródeł w jedną całość, widz ma szansę zobaczyć w pigułce postawy, decyzje i zachowania bohatera zbiorowego niniejszego dokumentu”.

„Owym bohaterem są politycy, urzędnicy, osoby życia publicznego, dziennikarze, naukowcy, celebryci i w końcu zwykli ludzie, którzy stanęli po stronie lekceważenia, ośmieszania, wyszydzania i marginalizowania Tragedii Smoleńskiej, powielania kłamstw i oszczerstw na jej temat oraz zrzeczenia się jakiejkolwiek odpowiedzialności za samą Tragedię i jej konsekwencje” – czytamy w opisie.

W filmie pokazano m.in. fragment dotyczący odznaczenia przez Bronisława Komorowskiego 20 obywateli rosyjskich. – Nasi przyjaciele Moskale. Dziękuję tym wszystkim, którzy okazali nam solidarność rosyjską w obliczu polskiego dramatu, jakim była katastrofa samolotu prezydenta i jego delegacji pod Smoleńskiem. Historia pisze się losami ludzkimi, losami narodów, także symbolami – mówił Komorowski szóstego maja 2010 r.

źródło:
Zobacz więcej