RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tusk, Sikorski, Olejnik. Tak żegnali ofiary katastrofy smoleńskiej

Księga kondolencyjna w pałacu prezydenckim (fot. Jerzy Dudek/FORUM)
Księga kondolencyjna w pałacu prezydenckim (fot. Jerzy Dudek/FORUM)

W sobotę mija 11 lat od katastrofy lotniczej TU-154M w Smoleńsku, w której zginęło 96 osób. W pałacu prezydenckim kilka dni po tragedii wyłożono księgę kondolencyjną. Wpisali się do niej m.in. Donald Tusk, Radosław Sikorski i Monika Olejnik.

Jedność narodu. Tak w Sejmie żegnano ofiary katastrofy

Trzy dni po katastrofie lotniczej pod Smoleńskiej w Sejmie odbyło się zgromadzenie posłów i senatorów, poświęcone uczczeniu pamięci ofiar....

zobacz więcej

10 kwietnia 2010 o godz. 8.41 samolot lecący na obchody 70-lecia zbrodni katyńskiej rozbił się pod Smoleńskiem. Zginął prezydent Lech Kaczyński, jego żona i 94 osoby, w tym wielu wysokich urzędników państwowych i dowódców wojskowych.

Kilka dni później ciała ofiar sprowadzono do Polski. W pałacu prezydenckim wyłożono specjalną księgę kondolencyjną, do której ustawiły się długie kolejki osób żegnających prezydenta i wszystkich zmarłych w katastrofie.

Sławomir Cenckiewicz, szef Wojskowego Biura Historycznego, przypomniał w mediach społecznościowych kilka z wpisów z księgi kondolencyjnej. Chodzi o te byłego premiera Donalda Tuska, byłego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego i dziennikarki Moniki Olejnik.

„Polska będzie Was pamiętała na wieki. A w naszych sercach czcić będziemy ból, jak zawsze, gdy tracimy najbliższych” – napisał Donald Tusk.

„Polska poniosła kolejny niepowetowany cios na ziemi smoleńskiej. Cześć Ich pamięci!” – napisał Radosław Sikorski.

„Panie Prezydencie, tak bardzo będzie Pana brak (…) Pani Mario, taka była Pani wspaniała “ – napisała Monika Olejnik.

źródło:
Zobacz więcej